Wychodząc z naszego Kościoła patrzymy na chór, a tam możemy zobaczyć rzeźby "ludowe". Tak się do nich już przyzwyczailiśmy, że nieomal ich nie zauważamy, lub też sądzimy, że są tu "od zawsze". Tymczasem ich autorem jest nasz parafianin  - pan Franciszek Kmiecik. W pomieszczeniach plebani możemy natomiast natknąć się na piękne płaskorzeźby autorstwa innego parafianina - pana Grzegorza Roziela.

 

Obaj Panowie są członkami Chóru parafialnego. Mają oni zamiłowanie i smykałkę do rzeźbienia w drewnie i jest to ich pasja, którą teraz na emeryturze pielęgnują. Wcale nie uważają się za artystów, wręcz gniewają się, gdy tak się do nich mówi, bo są samoukami, dlatego też ich rzeźby nazwałem "ludowymi", ale my wiemy swoje. Każdy kto choćby próbował "podłubać" w drewnie wie, że bez cienia artyzmu nic z tego nie wyjdzie. Dlatego uważam, że pasja panów Grzegorza i Franciszka jest czymś ważnym i godnym zauważenia. Oczywiście w kościele nie można bez wiedzy i zgody Księdza Proboszcza układać co się komu chce, ale te rzeźby są chęcią oddania czci Bogu, dlatego mogły być w naszym Kościele zamieszczone. Niech ten krótki artykuł będzie wyrazem tak uznania dla naszych Parafian - rzeźbiarzy "artystów", ale i zachętą dla innych przejawiających artyzm także w innych dziedzinach.

foto: Piotr Zimnal

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Odwiedziło nas

DzisiajDzisiaj414
WczorajWczoraj569
W tym tygodniuW tym tygodniu2525
W tym miesiącuW tym miesiącu7885
W sumieW sumie414147

Na marginesie

20 kwiecień 2019

 • Katecheza o Eucharystii - cz. 4

  Wiele razy słyszeliśmy te słowa Ewangelii: "Jeśli […] przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj" (Mt 5,23-24).

Do Nowego Roku pozostało:

Najnowsze komentarze
 • Piotr ZIMNAL 13.04.2019 12:36
  Wieka rzecz - DK ulicami naszych Osiedli! Idący w niej mówią: "Mamy odwagę przyznać się wobec innych ...

  Czytaj więcej...

   
 • Gabriela 18.03.2019 07:30
  Ks. Marcinie, wszystkie kazania, które ksiądz wygłasza są wspaniałe, ale to z wczorajszej niedzielni ...

  Czytaj więcej...

Pogoda
Bezchmurnie

18.96°C

Sosnowiec

Bezchmurnie
Wilgotnosc: 25%
Niedziela 6.62°C / 16.26°C Rozproszone chmury
Poniedzialek 8.91°C / 15.25°C Deszczyk
Wtorek 9.14°C / 17.73°C Deszczyk
SP_WEATHER_ŚR 10.72°C / 22.98°C Rozproszone chmury
Czwartek 13.44°C / 24.68°C Pochmurno