Wychodząc z naszego Kościoła patrzymy na chór, a tam możemy zobaczyć rzeźby "ludowe". Tak się do nich już przyzwyczailiśmy, że nieomal ich nie zauważamy, lub też sądzimy, że są tu "od zawsze". Tymczasem ich autorem jest nasz parafianin  - pan Franciszek Kmiecik. W pomieszczeniach plebani możemy natomiast natknąć się na piękne płaskorzeźby autorstwa innego parafianina - pana Grzegorza Roziela.

 

Obaj Panowie są członkami Chóru parafialnego. Mają oni zamiłowanie i smykałkę do rzeźbienia w drewnie i jest to ich pasja, którą teraz na emeryturze pielęgnują. Wcale nie uważają się za artystów, wręcz gniewają się, gdy tak się do nich mówi, bo są samoukami, dlatego też ich rzeźby nazwałem "ludowymi", ale my wiemy swoje. Każdy kto choćby próbował "podłubać" w drewnie wie, że bez cienia artyzmu nic z tego nie wyjdzie. Dlatego uważam, że pasja panów Grzegorza i Franciszka jest czymś ważnym i godnym zauważenia. Oczywiście w kościele nie można bez wiedzy i zgody Księdza Proboszcza układać co się komu chce, ale te rzeźby są chęcią oddania czci Bogu, dlatego mogły być w naszym Kościele zamieszczone. Niech ten krótki artykuł będzie wyrazem tak uznania dla naszych Parafian - rzeźbiarzy "artystów", ale i zachętą dla innych przejawiających artyzm także w innych dziedzinach.

foto: Piotr Zimnal

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Odwiedziło nas

DzisiajDzisiaj72
WczorajWczoraj299
W tym tygodniuW tym tygodniu662
W tym miesiącuW tym miesiącu3065
W sumieW sumie369918

Na marginesie

12 grudzień 2018

 • Biedny i bogaty

  Nauczyciel przytoczył kiedyś uczniom przypowieść o bogaczu i Łazarzu. Po jej zakończeniu zapytał:

Do Nowego Roku pozostało:

Najnowsze komentarze
 • Krystyna 19.11.2018 10:14
  W Imieniu Chóru Parafialnego z całego serca pragnę podziękować za dobre słowo oraz ciepłe życzenia .

  Czytaj więcej...

   
 • Małgorzata 10.11.2018 18:58
  Film zdecydowanie bardziej oddaje rzeczywistość, zdjęcie raczej utrwala chwilę. Może te krótkie filmiki ...

  Czytaj więcej...

Pogoda
Pochmurnie

0°C

Sosnowiec

Pochmurnie
Wilgotnosc: 100%
Czwartek -4°C / 0°C Pochmurnie
Piatek -4°C / -1°C Pochmurnie
Sobota -3°C / -2°C Pochmurnie
Niedziela -7°C / -2°C Slonce za chmurami