W środę 10 kwietnia zakończyły się nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które na zaproszenie Ks. Prałata Stefana Wyporskiego przeprowadził Ks. dr Michał Borda - Dyrektor Wydziału Katechetycznego w Diecezji Sosnowieckiej. Rekolekcje trwały od niedzieli 07.04.2019, czyli cztery dni.

Ks. Rekolekcjonista starannie je przygotował i tak samo przeprowadził, używając zrozumiałego i bogatego w treści języka z doborem trafnych i zrozumiałych dla nas słów. Przed rozpoczęciem każdej Mszy Świętej widzieliśmy Ks. Michała skupionego i modlącego się w jednej z przednich ławek w kościele. Sam ten widok już nas wprowadzał w atmosferę rekolekcji, zwłaszcza przy kolejnych naszych spotkaniach, kiedy zauważyliśmy, że nie jest to przypadek.  Rekolekcjonista na samym początku nauki na pierwszej Mszy Św. w niedzielę zaznaczył, że przeprowadzi nas przez rekolekcje z pomocą Świętego Łukasza Ewangelisty w Mocy Bożego Ducha. I tak też się stało.

Swoje nauki Ks. Rekolekcjonista budował kolejno na następujących fragmentach Ewangelii w/g Św. Łukasza:
1) Łk 18, 1-8. Moc wytrwałej modlitwy. (Zawsze trzeba się modlić i nigdy nie ustawać.)
2) Łk 18, 9-14. Faryzeusz i celnik. (Naszą postawę modlitwy winniśmy wzorować na postawie modlącego się celnika.)
3) Łk 19, 1-10. Zacheusz (Tęsknota za Bogiem spotyka się z oczekującym Bogiem)
4) Łk 16, 19-31. Bogacz i ubogi Łazarz. (Odkrywanie prawdy o drugim człowieku, który być może żyje obok nas bez środków do życia i nasz stosunek do tego odkrycia).

Z uwagi na to, że wszystkie nauki rekolekcyjne są nagrane i  zamieszczone na naszej parafialnej stronie, więc nie będę przytaczał ich treści, ale gorąco zachęcam do ich odsłuchania.

Księże Rekolekcjonisto! Z całego serca dziękujemy Ci za Każdą Twoją naukę, w którą włożyłeś całe swoje kapłańskie zaangażowanie, co widzieliśmy i czego doświadczyliśmy. Te rekolekcje rzeczywiście były przeprowadzone w mocy Ducha Świętego i za to niech będą dzięki Panu Bogu!

Wyrażamy też wielką wdzięczność naszemu Ks. Proboszczowi Stefanowi za wyszukanie i zapraszanie do nas na przeprowadzenie rekolekcji tak oddanych Bożej sprawie Księży. Przeżywanie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego bez tych rekolekcji byłoby dużo uboższe!

foto: Piotr Zimnal

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Odwiedziło nas

DzisiajDzisiaj425
WczorajWczoraj569
W tym tygodniuW tym tygodniu2536
W tym miesiącuW tym miesiącu7896
W sumieW sumie414158

Na marginesie

20 kwiecień 2019

 • Katecheza o Eucharystii - cz. 4

  Wiele razy słyszeliśmy te słowa Ewangelii: "Jeśli […] przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj" (Mt 5,23-24).

Do Nowego Roku pozostało:

Najnowsze komentarze
 • Piotr ZIMNAL 13.04.2019 12:36
  Wieka rzecz - DK ulicami naszych Osiedli! Idący w niej mówią: "Mamy odwagę przyznać się wobec innych ...

  Czytaj więcej...

   
 • Gabriela 18.03.2019 07:30
  Ks. Marcinie, wszystkie kazania, które ksiądz wygłasza są wspaniałe, ale to z wczorajszej niedzielni ...

  Czytaj więcej...

Pogoda
Bezchmurnie

19.48°C

Sosnowiec

Bezchmurnie
Wilgotnosc: 22%
Niedziela 6.62°C / 16.26°C Rozproszone chmury
Poniedzialek 8.91°C / 15.25°C Deszczyk
Wtorek 9.14°C / 17.73°C Deszczyk
SP_WEATHER_ŚR 10.72°C / 22.98°C Rozproszone chmury
Czwartek 13.44°C / 24.68°C Pochmurno