We wtorek 3 listopada pożegnaliśmy drugiego proboszcza naszej parafii ks. Prałata Stefana Wyporskiego. W 66 roku życia i 39 roku kapłaństwa powrócił do domu Boga Ojca, jak również do swojej rodzinnej ziemi w Żarkach, gdzie zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie spoczął na parafialnym cmentarzu.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 9.00 w naszym kościele, gdzie po wprowadzeniu ciała Zmarłego modliliśmy się na Różańcu, a potem Koronką do Bożego Miłosierdzia. O godz. 10.00 głos zabrali przedstawiciele wspólnot i parafian, którzy w słowach ostatniego pożegnania wyrazili swoją wdzięczność za dar posługi ks. Stefana.

O godz. 10.30 rozpoczęła się Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem ks bpa Grzegorza Kaszaka przy licznym udziale koncelebrujących kapłanów. Z uwagi na ograniczenia pandemii w kościele mogła znajdować się ograniczona liczba wiernych, więc pozostali uczestniczyli w nabożeństwie na placu kościelnym.

Homilię wygłosił ks. dr Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej, który w wypowiedzianych słowach nawiązał do kazania sprzed ośmiu lat, kiedy to wprowadzał ks. Stefana na urząd proboszcza naszej parafii.

Mszę świętą uświetniła swoją obecnością Sosnowiecka Orkiestra Dęta, którą ks. Prałat bardzo lubił, często zapraszał na nasze parafialne uroczystości, jak również promował w całej Diecezji. Nie zabrakło także obecności druhów Strażaków, których ks. Stefan był kapelanem. Do wspólnej modlitwy przyłączyli się także przedstawiciele Caritas Diecezji Sosnowieckiej, którą ks. Stefan tworzył i wśród której miał wielu przyjaciół. Przyjechali także przedstawiciele Wspólnoty św. Józefa, którą Zmarły także się opiekował, jak również reprezentanci parafii,  w których ks. Prałat posługiwał, głównie z parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej, gdzie ks. Stefan był proboszczem i budowniczym kościoła. Na pogrzebie byli obecni także przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych oraz państwowych, jako że ks. Stefan znał bardzo wielu ludzi z różnych środowisk, co podkreślał jego przyjaciel pan Andrzej Płóciniczak

Po zakończonych uroczystościach trumna z ciałem Zmarłego pojechała do rodzinnej parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach. Liczne grono parafian także udało się do Żarek, aby tam odprowadzić ks. Stefana na miejsce doczesnego spoczynku.

O godz. 13.20 rozpoczęła się druga Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem częstochowskiego bpa Antoniego Długosza oraz rzeszowskiego bpa Jana Wątroby przy również licznym udziale koncelebrujących kapłanów głównie z diecezji częstochowskiej. W słowach homilii bp Antoni zwrócił uwagę, że mimo od początku słabego zdrowia ks. Stefan nieustannie podejmował rozmaite działania duszpasterskie i przekazywał swoim życiem prawdę, „że dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej”.

Po Mszy świętej i kolejnych wygłoszonych pożegnaniach trumna z ciałem ks. Stefana umieszczona została na wozie strażackim i w kondukcie żałobnym przewieziona na cmentarz.

W czasie pogrzebu wielokrotnie wybrzmiało podziękowanie dla sosnowieckiego hospicjum, gdzie w ostatnich tygodniach lekarze, cały personel medyczny, wolontariusze oraz kapelan ks. Mariusz Biśta opiekowali się ks. Stefanem. W imieniu rodziny i przyjaciół przekazujemy raz jeszcze serdeczne podziękowania za wszelkie dobro okazane w tym czasie naszemu Proboszczowi.

Przez minione osiem lat każdy z nas miał możliwość w mniejszym bądź większym stopniu poznać ks. Stefana. Jednakże było to mimo wszystko poznanie ograniczone. Uczestnicząc w uroczystościach pogrzebowych i słuchając wszystkich homilii, przemówień i podziękowań mieliśmy możliwość „odkryć” trochę na nowo naszego Proboszcza. Rzeczywiście był to człowiek, który nie potrafił „usiedzieć w miejscu”, o czym świadczy tak wiele wspominanych w dniu pogrzebu dzieł, którymi się opiekował, które zainicjował, które były mu bliskie. Posługa w naszej parafii także była jednym z tych „dzieł”, w którym zostawił On cząstkę samego siebie. Wdzięczni za wszelkie dobro, które dzięki ks. Stefanowi stało się naszym udziałem nie zapomnijmy o modlitwie w Jego intencji.

 

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE W SOSNOWCU

 

 

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE W ŻARKACH

foto: Piotr Zimnal

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Rok 2020 trwa już:

Najnowsze komentarze
 • Jedna-Taka 21.11.2020 15:14
  :-) Ciekawe...

  Czytaj więcej...

   
 • Wiola 18.11.2020 00:29
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki, wieków .Amen.

  Czytaj więcej...

Pogoda
Rozproszone chmury

3.7°C

Sosnowiec

Rozproszone chmury
Wilgotnosc: 87%
Sroda 0.44°C / 5.5°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR
Czwartek 0.71°C / 5.39°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR
Piatek 1.2°C / 3.53°C Umiarkowany deszcz
Sobota 0.27°C / 2.23°C Pochmurno
Niedziela 0.26°C / 3.24°C Deszczyk