A- A A+

Kalendarz liturgiczny

Kalendarz diecezjalny - listopad 2017

INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY

INTENCJA EWANGELIZACYJNA:

Aby chrześcijanie w Azji, dając świadectwo Ewangelii swoimi słowami i czynami, przyczyniali się do dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia, zwłaszcza z wyznawcami innych religii.

1 XI - ŚRODA – UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Msza za parafian.
LG: Of wł. (LG, t.IV, s.1307).
Msza: ## (biały) wł., Chwała, Wierzę, Pf o Wszystkich Świętych - nr 69, w ME I-III wspomnienie tajemnicy dnia.
Czytania: (L, t.VI, s.380n) Ap 7, 2-4.9-14; 1J 3, 1-3; Mt 5, 1-12a.
Uroczystość tytułu kościoła:
pw. Wszystkich Świętych w Siemoni.

UWAGA:
1. Dzisiaj po południu należy odprawić na cmentarzu procesję z pięcioma stacjami. Winna ona rozpoczynać się lub kończyć Mszą św. z uroczystości Wszystkich Świętych. Procesję można urządzić także w dniu wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych.
2. W Dniu Zadusznym, na podstawie Konstytucji Apostolskiej Benedykta XV, każdy kapłan może celebrować trzy Msze św. Jedną ofiaruje według własnej intencji (za nią może pobrać stypendium), drugą za wszystkich wiernych zmarłych, a trzecią według intencji papieża. Celebrans może dowolnie wybierać formularze mszalne ze wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Czytania do tych Mszy św. można również wybrać z Lekcjonarza na Msze za zmarłych (L, t.VII, s.531n).
3. Jeżeli w tym dniu wypadnie pogrzeb, celebruje się Mszę św. według formularza wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych biorąc kolektę z Mszy pogrzebowej.
4. Dzisiaj Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba". Cały listopad jest czasem szczególnej pamięci o zmarłych.

2 XI - CZWARTEK – WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH - DZIEŃ ZADUSZNY
LG: Of wł. (LG t.IV, s.1324n).
I Msza: (fioletowy lub czarny) wł., 1-5 Pf o zmarłych - nr 86-90, można udzielić uroczystego błogosławieństwa (MR s.393*).
Czytania: (L, t.VI, s.383n) Hi 19, 1.23-27a; 1Kor 15, 20-24a.25-28; Łk 23, 44-46.50.52-53; 24,1-6a.
II Msza: (fioletowy lub czarny) wł., 1-5 Pf o zmarłych - nr 86-90.
Czytania: Dn 12, 1-3; Rz 6, 3-9; J 11, 32-45.
III Msza: (fioletowy lub czarny) wł., 1-5 Pf o zmarłych - nr 86-90.
Czytania: Mdr 3, 1-6.9; 2Kor 4, 14-5,1; J 14, 1-6.
Dzień imienin:
obchodzi ksiądz Tobiasz Mazur.

UWAGA:
Jutro pierwszy piątek miesiąca. Można celebrować Mszę św. wotywną o Najświętszym Sercu Pana Jezusa (biały, MR s.186" lub MR s.279; Pf o NSPJ - nr 48). Po Mszy św. nabożeństwo wynagradzające.

3 XI - PIĄTEK - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, II tydzień psałterza.
Msza: (zielony) XXX Niedziela zwykła, 1-6 Pf zwykła – nr 36-41.
Czytania: Rz 9,1-5; Łk 14, 1-6.
Albo:
ŚW. MARCINA de PORRES, ZAKONNIKA - wspomnienie dowolne
LG: Of ze wspomnienia, II tydzień psałterza.
Msza: (biały) kolekta wł., wspólna o zakonnikach, Pf o dz. i zakonnikach - nr 74 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.

UWAGA:
Jutro pierwsza sobota miesiąca. Można odprawić Mszę św. wotywną o Najświętszej Maryi Pannie (biały, Niepokalanego Serca NMP - MR s.103’ lub wspólne - MR s.5"; 1-4 Pf o NMP – nr 55-58 lub ze Zbioru Mszy o NMP). Po modlitwie po komunii wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania loretańska oraz Akt wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu NMP.

4 XI - SOBOTA - ŚW. KAROLA BOROMEUSZA, BISKUPA - wspomnienie obowiązkowe
LG: Of ze wspomnienia, II tydzień psałterza, I Nieszpory z trzydziestej pierwszej Niedzieli zwykłej.
Msza: (biały) wł., Pf o pasterzach - nr 73 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Czytania: Rz 11, 1-2a. 11-12. 25-29; Łk 14, 1. 7-11.
Uroczystość tytułu kościoła:
pw. św. Karola Boromeusza w Jaworznie.
Dzień imienin: Karola
obchodzą księża: Banasik, Grabowski, Malasiewicz, Nędza.
Rocznica śmierci:
1997 - ksiądz Stanisław Oleś (Kielce, Ogrodzieniec).

OGŁOSZENIA
1. W czwartek święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, Matki kościołów całego świata.
2. W sobotę, 11 listopada, przypada 99. rocznica odzyskania niepodległości.

5 XI - TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA ZWYKŁA
Msza za parafian.
LG: Of z trzydziestej pierwszej Niedzieli zwykłej, III tydzień psałterza.
Msza: # (zielony) wł., Chwała, Wierzę, 1-8 Pf na Niedziele zwykłe - nr 28-35, w ME I-III wspomnienie tajemnicy dnia.
Czytania: Ml 1, 14b – 2, 2b. 8-10; 1 Tes 2, 7b-9. 13; Mt 23, 1-12.
Dzień imienin: Sławomira
obchodzą księża: Karaś, Rozner, Woźniak.

6 XI - PONIEDZIAŁEK - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, III tydzień psałterza.
Msza: (zielony) XXXI Niedziela zwykła, 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Czytania: Rz 11, 29-36; Łk 14, 12-14.
Dzień imienin: Leonarda
obchodzą księża: Sobczyk, Zagórski.

7 XI - WTOREK - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, III tydzień psałterza.
Msza: (zielony) XXXI Niedziela zwykła, 1-6 Pf zwykła – nr 36-41.
Czytania: Rz 12, 5-16a; Łk 14, 15-24.

8 XI - ŚRODA - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, III tydzień psałterza.
Msza: (zielony) XXXI Niedziela zwykła, 1-6 Pf zwykła – nr 36-41.
Czytania: Rz 13, 8-10; Łk 14, 25-33.

9 XI - CZWARTEK – ŚWIĘTO ROCZNICY POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ
LG: Of wł. (LG, t.IV, s.1331n), III tydzień psałterza.
Msza: # (biały) wspólna w rocznicę poświęcenia innego kościoła (MR s.3"), Chwała, 2 Pf na poświęcenie kościoła - nr 52.
Czytania: (L, t.VI, s.393n) Ez 47, 1-2.8-9.12 lub 1Kor 3, 9b-11.16-17; J 2, 13-22.

10 XI - PIĄTEK - ŚW. LEONA WIELKIEGO, PAPIEŻA i DOKTORA KOŚCIOŁA - wspomnienie obowiązkowe
LG: Of ze wspomnienia, III tydzień psałterza.
Msza: (biały) wł., Pf o pasterzach - nr 73 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Czytania: Rz 15, 14-21; Łk 16, 1-8.

11 XI - SOBOTA - ŚW. MARCINA z TOURS, BISKUPA - wspomnienie obowiązkowe
99. Rocznica Odzyskania Niepodległości.
LG: Of ze wspomnienia, III tydzień psałterza, I Nieszpory z trzydziestej drugiej Niedzieli zwykłej.
Msza: (biały) wł., Pf o pasterzach - nr 73 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Czytania: Rz 16, 3-9. 16. 22-27; Łk 16, 9-15.
Uroczystość tytułu kościoła:
pw. św. Marcina w Porębie Dzierżnej i Zadrożu.
Dzień imienin: Marcina
obchodzą księża: Kruszak, Lech, Majcher, Olszewski, Warta, Zbanuch.

12 XI - TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA
Msza za parafian.
LG: Of z trzydziestej drugiej Niedzieli zwykłej, IV tydzień psałterza.
Msza: # (zielony) wł., Chwała, Wierzę, 1-8 Pf na Niedziele zwykłe - nr 28-35, w ME I-III wspomnienie tajemnicy dnia.
Czytania: Mdr 6, 12-16;1 Tes 4, 13-18; Mt 25, 1-13.
Dzień imienin:
obchodzi ksiądz Witold Pękalski.

13 XI - PONIEDZIAŁEK - ŚW. BENEDYKTA, JANA, MATEUSZA, IZAAKA i KRYSTYNA, PIERWSZYCH MĘCZENNIKÓW POLSKI – WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE
LG: Of ze wspomnienia, IV tydzień psałterza.
Msza: (czerwony) wł., Pf o męczennikach - nr 72 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Czytania: Mdr 1, 1-7; Łk 17, 1-6.
Dzień imienin: Stanisława
obchodzą księża: Łyp, Rozner.
Rocznica śmierci:
2000 - ksiądz Józef Janson (Sosnowiec).

14 XI - WTOREK - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, IV tydzień psałterza.
Msza: (zielony) XXXII Niedziela zwykła, 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Czytania: Mdr 2, 23 – 3, 9; Łk 17, 7-10.
Rocznica sakramentu święceń:
2009 - ksiądz Tarasek.

15 XI - ŚRODA - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, IV tydzień psałterza.
Msza: (zielony) XXXII Niedziela zwykła, 1-6 Pf zwykła – nr 36-41.
Czytania: Mdr 6,1-11; Łk 17, 11-19.
Albo:
ŚW. ALBERTA WIELKIEGO, BISKUPA - wspomnienie dowolne
LG: Of ze wspomnienia, IV tydzień psałterza.
Msza: (biały) kolekta wł., wspólna o biskupach lub o doktorach Kościoła, Pf o pasterzach - nr 73 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.

16 XI - CZWARTEK - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, IV tydzień psałterza.
Msza: (zielony) XXXII Niedziela zwykła, 1-6 Pf zwykła – nr 36-41.
Czytania: Mdr 7, 22 – 8, 1; Łk 17, 20-25.
Albo:
ROCZNICA POŚWIĘCENIA RZYMSKICH BAZYLIK ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA i PAWŁA - wspomnienie dowolne
LG: Of ze wspomnienia (LG, t.IV, s.1365n), IV tydzień psałterza.
Msza: (biały) wł. z 18 listopada, 1Pf o Apostołach - nr 67.
Czytania: (L, t.VI, s.405n) Dz 28, 11-16.30-31; Mt 14, 22-33.
Albo:
ŚW. MAŁGORZATY SZKOCKIEJ - wspomnienie dowolne
LG: Of ze wspomnienia, IV tydzień psałterza.
Msza: (biały) kolekta wł., wspólna o tych, którzy pełnili dzieła miłosierdzia, 1-2 Pf o św. - nr 70-71 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Albo:
ŚW. GERTRUDY, DZIEWICY - wspomnienie dowolne
LG: Of ze wspomnienia, IV tydzień psałterza.
Msza: (biały) kolekta wł., wspólna o dz., Pf o dz. i zakonnikach – nr 74 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.

17 XI - PIĄTEK - ŚW. ELŻBIETY WĘGIERSKIEJ, ZAKONNICY - wspomnienie obowiązkowe
LG: Of ze wspomnienia, IV tydzień psałterza.
Msza: (biały) kolekta wł., wspólna o tych, którzy pełnili dzieła miłosierdzia, Pf o dz. i zakonnikach - nr 74 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Czytania: Mdr 13, 1-9; Łk 17, 26-37.
Uroczystość tytułu kościoła:
pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej.

18 XI - SOBOTA- BŁ. KAROLINY KÓZKÓWNY, DZIEWICY i MĘCZENNICY – WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE
LG: Of ze wspomnienia (LG Dodatek IV, s.61), IV tydzień psałterza, I Nieszpory z uroczystości Jezusa Chrystusa Króla
Wszechświata.
Msza: (czerwony) wł. (MR Dodatek, s.66), Pf o męczennikach - nr 72 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Czytania: Mdr 18, 14-16; 19, 6-9; Łk 18, 1-8.
Dzień imienin:
obchodzi ksiądz Roman Patyk.
OGŁOSZENIA
1. Dzisiaj trzydziesta trzecia Niedziela zwykła.
2. W przyszłą Niedzielę, ostatnią w roku liturgicznym, uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata – święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

19 XI - TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA
Światowy Dzień Ubogich.
Msza za parafian.
LG: Of z trzydziestej trzeciej Niedzieli zwykłej, I tydzień psałterza.
Msza: # (zielony) wł., Chwała, Wierzę, 1-8 Pf na Niedziele zwykłe - nr 28-35, w ME I-III wspomnienie tajemnicy dnia.
Czytania: Prz 31, 10-13. 19-20. 30-31; 1 Tes 5, 1-6; Mt 25, 14-30 (Mt 25, 14-15.19-20).

20 XI - PONIEDZIAŁEK - ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO, PREZBITERA, PATRONA DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ - wspomnienie obowiązkowe
LG: Of ze wspomnienia, I tydzień psałterza.
Msza: (biały) wł. (MR Dodatek, s.67), Pf o dz. i zakonnikach - nr 74 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Czytania: 1 Mch 1, 10-15. 41-43. 54-57. 62-64; Łk 18, 35-43.
Uroczystość tytułu kościoła:
pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.
Dzień imienin: Rafała
obchodzą księża: Kordaszewski, Tetela.

21 XI - WTOREK - OFIAROWANIE NMP - wspomnienie obowiązkowe
LG: Of ze wspomnienia, I tydzień psałterza.
Msza: (biały) kolekta wł., wspólna o NMP, 1-4 Pf o NMP - nr 55-58.
Czytania: 2 Mch 6, 18-31; Łk 19, 1-10.
Dzień imienin: Janusza
obchodzą księża: Bochenek, Glanowski, Grela, Kania, Pieśniewski, Rakoczy, Sroka, Stach.
Dzień imienin: Konrada
obchodzi ksiądz Mruk.

22 XI - ŚRODA - ŚW. CECYLII, DZIEWICY i MĘCZENNICY - wspomnienie obowiązkowe
LG: Of ze wspomnienia, I tydzień psałterza.
Msza: (czerwony) kolekta wł., wspólna o dz. męczennicy lub o dz., Pf o męczennikach - nr 72 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Czytania: 2 Mch 7, 1. 20-31; Łk 19, 11-28.
Rocznica śmierci:
1992 - ksiądz Ludwik Sośnierz (Siewierz).

23 XI - CZWARTEK - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, I tydzień psałterza.
Msza: (zielony) XXXIII tydzień zwykły, 1-6 Pf zwykła – nr 36-41.
Czytania: 1 Mch 2, 15-29; Łk 19, 41-44.
Albo:
ŚW. KLEMENSA I, PAPIEŻA i MĘCZENNIKA - wspomnienie dowolne
LG: Of ze wspomnienia, I tydzień psałterza.
Msza: (czerwony) kolekta wł., wspólna o męczennikach lub papieżach, Pf o męczennikach - nr 72 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Albo:
ŚW. KOLUMBANA, OPATA - wspomnienie dowolne
LG: Of ze wspomnienia, I tydzień psałterza.
Msza: (biały) kolekta wł., wspólna o misjonarzach lub zakonnikach, Pf o dz. i zakonnikach - nr 74 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.

24 XI - PIĄTEK - ŚW. ANDRZEJA DUNG-LAC, PREZBITERA i TOWARZYSZY, MĘCZENNIKÓW - wspomnienie obowiązkowe
LG: Of ze wspomnienia (LG Dodatek IV, s.66), I tydzień psałterza.
Msza: (czerwony) wł. (MR Dodatek, s.68), Pf o męczennikach - nr 72 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Czytania: 1 Mch 4, 36-37. 52-59; Łk 19, 45-48.

25 XI - SOBOTA - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, I tydzień psałterza, I Nieszpory z uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
Msza: (zielony) XXXIII tydzień zwykły, 1-6 Pf zwykła – nr 36-41.
Czytania: 1 Mch 6, 1-13; Łk 20, 27-40.
Albo:
ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ, DZIEWICY i MĘCZENNICY - wspomnienie dowolne
LG: Of ze wspomnienia (LG Dodatek IV, s.69), I tydzień psałterza.
Msza: (czerwony) wł. (MR s.248"), Pf o męczennikach - nr 72 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Albo:
BŁ. MARII od PANA JEZUSA DOBREGO PASTERZA (FRANCISZKI SIEDLISKIEJ), ZAKONNICY - wspomnienie dowolne
LG: Of ze wspomnienia (LG Dodatek IV, s.71), I tydzień psałterza.
Msza: (biały) kolekta wł. (MR Dodatek, s.70), wspólna o zakonnikach, Pf o dz. i zakonnikach - nr 74 lub 1-6 Pf zwykła - nr 36-41.
Uroczystość tytułu kościoła:
pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu, Jaworznie, Sąspowie, Ulinie Wielkiej i Wolbromiu.
Rocznica śmierci:
2003 - ksiądz Wacław Wiciński (Sosnowiec).
OGŁOSZENIA
1. Dzisiaj trzydziesta czwarta Niedziela zwykła. Obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Oddajemy siebie, swoje życie oraz całą ludzkość Jezusowi Królowi.
2. Za tydzień pierwsza Niedziela Adwentu.

UWAGA:
Jutro we wszystkich kościołach parafialnych przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, należy odmówić Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi Królowi.

26 XI – NIEDZIELA UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA
Msza za parafian.
LG: Of wł. (LG t.IV, s.444n).
Msza: ## (biały) wł. (MR s.281n), Chwała, Wierzę, Pf o Chrystusie Królu - nr 49, w ME I-III wspomnienie tajemnicy dnia.
Czytania: Ez 34, 11-12. 15-17; 1 Kor 15, 20-26. 28; Mt 25, 31-46.
Uroczystość tytułu kościoła:
pw. Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.

27 XI - PONIEDZIAŁEK - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, II tydzień psałterza.
Msza: (zielony) XXXIV tydzień zwykły, 1-6 Pf zwykła – nr 36-41.
Czytania: Dn 1, 1-6. 8-20; Łk 21, 1-4.
Rocznica śmierci:
1993 - ksiądz Jan Matera (Jeżówka).

28 XI - WTOREK - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, II tydzień psałterza.
Msza: (zielony) XXXIV tydzień zwykły, 1-6 Pf zwykła – nr 36-41.
Czytania: Dn 2, 31-45; Łk 21, 5-11.
Dzień imienin: Grzegorza
obchodzi ksiądz: Więckowicz.
Dzień imienin: Zdzisława
obchodzą księża: Hopciaś, Reterski.

29 XI - ŚRODA - DZIEŃ POWSZEDNI
LG: Of z dnia powszedniego, II tydzień psałterza.
Msza: (zielony) XXXIV tydzień zwykły, 1-6 Pf zwykła – nr 36-41.
Czytania: Dn 5,1-6. 13-14. 16-17. 23-28; Łk 21, 12-19.
Rocznica sakramentu święceń:
2013 - ksiądz Dionizy Chmieliński (Będzin).

30 XI - CZWARTEK – ŚWIĘTO ŚW. ANDRZEJA, APOSTOŁA
LG: Of wł. (LG, t. I, s.959n), I tydzień psałterza.
Msza: # (czerwony) wł., Chwała, 1-2 Pf o Apostołach – nr 67-68.
Czytania: (L, t.VI, s.419n) Iz 49, 1-6 (Rz 10, 9-18); Mt 4, 18-22.
Uroczystość tytułu kościoła:
pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.
Dzień imienin: Andrzeja
obchodzą księża: Białek, Bil, Ciesielski S., Ciesielski J., Cieślik, Ciszewski, Domagała, Gliszta, Górka, Kowaliński, Lang MI, Małodobry, Michniewski, Milej, Mróz, Nikiel, Polit, Stasiak, Stępień, Uliniarz, Wieczorek.
Rocznica sakramentu święceń:
1962 - ksiądz Ciesielski S.

 Drukuj  Email