W niedzielę 14 października w naszym kościele wystąpiła Sosnowiecka Orkiestra Dęta z koncertem pieśni patriotycznych i nie tylko. Występ był jednym z cyklu koncertów w sosnowieckich kościołach w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości.

Jak przystało na tradycję Zagłębiowską idąc wzorem innych miast jednocześnie patrząc na historię orkiestr górniczych, hutniczych, czy też strażackich w naszym mieście w ubiegłym roku pod koniec stycznia 2017 r. dzięki Włodarzom Miasta Sosnowiec powołano formację muzyczną pod nazwą Sosnowiecka Orkiestra Dęta. Udostępniono pomieszczenia do ćwiczeń w Klubie Kiepury w Sosnowcu, zakupiono piękne mundury miejskie a na Dyrygenta Sosnowieckiej Orkiestry Dętej powołano magistra Sebastiana Jandę - artystę Opery Śląskiej w Bytomiu. Na dzień dzisiejszy orkiestra liczy już 40 muzyków. Są to muzycy wywodzący się głównie z Sosnowca, ale też Będzina, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Chorzowa. Są to mieszkańcy a zarazem uczniowie i absolwenci szkół muzycznych, bądź studenci Akademii Muzycznej. Nie brakuje też w szeregach Sosnowieckiej Orkiestry Dętej tzw. amatorów muzycznych, którzy chcą rozwijać swój talent i umiejętności poprzez grę na instrumentach.

Celem Sosnowieckiej Orkiestry Dętej jest upowszechnianie ruchu amatorskiego kultury muzycznej w mieście poprzez koncerty na rzecz miasta, wzbogacenie uroczystości poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju uroczystościach państwowych, miejskich, jubileuszowych, festiwalach i konkursach.

Do najważniejszych osiągnięć orkiestry należy zaliczyć szereg koncertów na terenie całego województwa śląskiego, jak i poza jego granicami. Orkiestra m.in. grała na powiatowych dożynkach w Niegowej i Myszkowie, była organizatorem jedynego w województwie śląskim przeglądu orkiestr Dętych OSP a 14 kwietnia miała zaszczyt grać koncert w Wiedniu w Ferstel Pałac na 16 Balu Wiosny. 15 sierpnia bieżącego roku Sosnowiecka Orkiestra Dęta wyjechała do Krynicy, aby uczestniczyć w 52 rocznicy śmierci Jana Kiepury.

Pod koniec ubiegłego roku Orkiestra nagrała swoją pierwszą płytę pod nazwą Sosnowiecka Orkiestra Dęta Świątecznie, na której zaśpiewali pracownicy urzędu Miasta. Również w ubiegłym roku na wniosek muzyków Sosnowieckiej Orkiestry Ksiądz Proboszcz Stefan Wyporski został mianowany przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka na Kapelana Sosnowieckiej Orkiestry Dętej.

foto: Piotr Zimnal, Ewa Klimczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze  

0 #1 Piotr ZIMNAL 2018-10-15 16:25
Byłem zachwycony grą Sosnowieckiej Orkiestry Dętej w naszym Kościele św. Floriana i cieszę się, że to już po raz kolejny zagościła ona w murach naszej Świątyni. Myślę, że ma to związek z Kapelanem Orkiestry a zatem dobrze rokuje na przyszłość. Piotr
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież