1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Przed kościołem Akcja Katolicka kwestuje na paczki dla rodzin potrzebujących.

2. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja potrwa do godz. 22.00. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 8.00 i będzie prowadzona przez przedstawicieli grup parafialnych według porządku wywieszonego na tablicy ogłoszeń i na stronie parafii.

3. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00, wcześniej droga krzyżowa o godz. 17.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego, gdzie adoracja trwać będzie przez całą noc i przez Wielką Sobotę, aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego.

4. Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie od godz. 9.00 i dalej co pół godziny do godz. 14.00. Przy okazji poświęcenia pokarmów można będzie składać produkty ze święconki i bardziej trwałe artykuły żywnościowe np. mąkę, cukier, itp. dla rodzin potrzebujących pomocy.

5. Wieczorem w sobotę o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej, rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta Msza św. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczynia na wodę święconą.

6. Procesja rezurekcyjna będzie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00.

7. Odwiedziny chorych przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego będą w środę Wielkiego Tygodnia 28 marca. Prosimy o zgłaszanie takich osób.

8. W Wielką Sobotę przed kościołem kolejny raz wolontariusze ze Szk. Podst. nr 40 w Sosnowcu organizują kiermasz na rzecz Hospicjum św. Tomasza.

9. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Zachęcamy też do zakupu naszej parafialnej gazetki „Ziarno”. Ponadto w kiosku parafialnym można nabyć paschaliki, Chlebki miłości CARITAS jako dar solidarności z ubogimi.

10. Wszystkim życzymy miłego wypoczynku niedzielnego i na cały tydzień - Szczęść Boże.

Ks. Stefan Wyporski – Proboszcz
Parafii św. Floriana w Sosnowcu

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież