17 lutego odbyło się cykliczne spotkanie Katolickich Doradców Życia Rodzinnego (KDŻR) Diecezji Sosnowieckiej.

W Diecezji Sosnowieckiej, podobne jak w innych diecezjach w Polsce, prowadzone są Katolickie Poradnie życia rodzinnego, których głównym celem jest bezpośrednie przygotowanie narzeczonych do zawarcia Sakramentalnego Związku Małżeńskiego. W tych poradniach pracują odpowiednio przygotowane osoby, po odbyciu trzyletniego Studium Życia Rodzinnego, posiadający aktualne Misje Kanoniczne zatwierdzone przez Księdza Biskupa Ordynariusza a następnie okresowo co dwa lata aktualizowane. Są to tzw. KDŻR.

Niezależnie od tego Wydział Duszpasterstwa Rodzin z Ks. Dyrektorem Grzegorzem Kossem i jego zastępcą, Ks. Dawidem Kuczkiem, prowadzi systematyczny nadzór nad poradnictwem rodzinnym w Diecezji, w ramach którego co dwa miesiące są wyznaczone spotkania w wybraną sobotę i każdy KDŻR jest zobowiązany na nim być. Tak jak wszystkie, tak i to ostatnie spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą z kazaniem formacyjnym, którą odprawił nam Ks. Dawid Kuczek (ks. Grzegorz Koss miał w tym czasie spotkanie z małżeństwami przygotowującymi się do adopcji dziecka). Po krótkiej przerwie po Mszy Świętej nastąpiła część „szkoleniowo-edukacyjna” a następnie część „towarzysko-formalna”.

W tym ostatnim spotkaniu część „szkoleniowo-edukacyjną” znakomicie poprowadzili doświadczeni animatorzy: Małgorzata i Andrzej Kędziorscy z Jaworzna, zaproszeni przez Księdza Dyrektora, mający bogate doświadczenie w prowadzeniu „Spotkań Małżeńskich”. Mówili o kryzysach małżeńskich, podpierając się świadectwami osób, które napisali po odbyciu „Spotkań Małżeńskich”. Z przytoczonych przez nich świadectw wynikało, że uczciwie odbyte „Spotkanie małżeńskie” uratowało niejedno małżeństwo przed tragedią rozpadu. Ich wystąpienie, choć nieco na ten temat wiemy, bardzo nam się przyda tak w poradni, jak i w naszym życiu. Tak w ogóle to trzeba dostrzegać w swoich rodzinach i wokół siebie występowanie kryzysów małżeńskich i skutecznie zachęcać do odbycia „Spotkań Małżeńskich”, bo może to ostatnia „deska ratunku”.

Trzeba też nadmienić, że każdy KDŻR Diecezji Sosnowieckiej jest także zobligowany do odbycia corocznych trzydniowych rekolekcji zamkniętych poświęconych umocnieniu wiary i powołana. Wszak służymy Bogu i ludziom, a to wymaga od nas bycia dobrymi Katolikami i dobrymi Katolickimi Doradcami Życia Rodzinnego.

foto: Piotr Zimnal

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież