W dniach od 3 do 5 września w Domu Rekolekcyjnym Księży Orionistów im. Sługi Bożego Brata Ave Maria w Ślemieniu koło Żywca odbyły się rekolekcje Katolickich Doradców Życia Rodzinnego Diecezji Sosnowieckiej, za których przygotowanie odpowiedzialny był ks. dr Grzegorz Koss. Nauki rekolekcyjne głosił dla uczestników ks. dr Rafał Pietruszka.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wszyscy doradcy życia rodzinnego z radością przyjęli możliwość wyjazdu na rekolekcje. Przez minione 30 lat były one bowiem zawsze wyczekiwanym czasem w roku, kiedy na wyjazdowych zamkniętych rekolekcjach zaproszeni kapłani modlą się z uczestnikami i prowadzą dla nich spotkania formacyjno-edukacyjne z różnych dziedzin, których celem jest jeszcze lepsza posługa w katolickim poradnictwie rodzinnym.

Tak było i tym razem za sprawą ks. dr Rafała Pietruszki - psychologa. A oto niektóre odnotowane ważniejsze refleksje po spotkaniach z nim tak w czasie Eucharystii jak i konferencjach:

- Pan Jezus bezpośrednio spotykał się z tymi ludźmi do których mówił. Żeby trafić do drugiego człowieka z przekazem treści, trzeba się z nim spotkać.

- Eucharystia to czas doświadczenia Boga i spotkania się z Nim.

- Czas rekolekcji to czas spotkania się w Bożej obecności z tymi bliźnimi, którzy są nam życzliwi i bliscy. Jest to także czas spotkania z samym sobą, aby uczynić uczciwą refleksję nad swoim życiem.

- Jezus zawsze na nas czeka i wychodzi nam na spotkanie. Pan Bóg tak bardzo chciał się spotkać z człowiekiem, że posłał do nas swojego Syna w ludzkim ciele, aby nam służył i był naszym fizycznym i duchowym pokarmem.

- Kryzysy są wpisane w akt pożycia małżeńskiego i wspólnotowego, dlatego potrzebna jest nam wszystkim postawa pokory, na wzór św. Józefa, aby przeżyte kryzysy umacniały nas a nie rujnowały.

- Mądrze kochający rodzice umożliwiają swoim dzieciom odejście, kiedy one osiągną odpowiedni stopień dojrzałości.

- Nie ma otwarcia się na drugiego człowieka bez wcześniejszego otwarcia się na  samego siebie. Aby to było możliwe należy badać obszary własnych zamknięć.

Te i jeszcze wiele innych cennych treści zachowamy w naszych sercach, tak dla pożytku własnego, jak i tych, do których pójdziemy z naszą misją.

Księże Rafale dziękujemy Ci za Twój trud i przekazane treści, które dałeś nam we właściwym trudnym czasie naszej społecznej egzystencji. Dziękujemy też naszemu Księdzu  Grzegorzowi, szczególnie, że widzieliśmy jego wielki frasunek o to, aby te rekolekcje doszły do skutku i udały się. Dziękujemy także Księdzu Teofilowi Górnemu - Dyrektorowi Domu Rekolekcyjnego za dobre słowa pod naszym adresem, jak i za udostępnione nam wspaniale warunki bytowe, oraz znakomitą kuchnię. Na koniec dziękujemy sobie nawzajem za stworzenie rodzinnej serdecznej i modlitewnej atmosfery, dzięki której zachowamy we wdzięcznej pamięci czas odbytych rekolekcji.

foto: Piotr Zimnal

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież