A- A A+

Wigilia Paschalna czyli najważniejsza liturgia całego roku

„Szczęśliwi czasu nie liczą”. Tak mówi jedno z przysłów. Liturgia Wigilii Paschalnej sprawowana w wieczór Wielkiej Soboty należący już do dnia Zmartwychwstania jest jedną z najdłuższych liturgii całego roku. Jednak jej niezwykłe piękno i bogata symbolika sprawiają, że wydaje się być ona poza czasem.

Radość Zmartwychwstania pozwala zapomnieć o upływającym czasie i zatopić swoje myśli i serce w Bogu. Wigilia Paschalna jest najważniejszą Liturgią całego roku. To na niej odnawiamy swoje przyrzeczenia chrzcielne i wyznajemy wiarę w Trójcę Świętą. To w trakcie tej Liturgii przypominamy sobie początki stworzenia świata i człowieka oraz najważniejsze wydarzenia z dziejów narodu wybranego. To w zapowiedziach proroków słyszymy zapewnienia Boga, który chce wyzwolić swój lud z niewoli grzechu. I w końcu na nowo zachwycamy się tajemnicą pustego grobu, poprzez który Chrystus każdego z nas przeprowadza ze śmierci do życia.

Bogu niech będą dzięki za to, że po raz kolejny pozwolił nam przeżyć święte Triduum Paschalne i nadał naszej wierze orzeźwiający powiew świeżości.  Dziękujemy za to, że  w tym czasie dotykał i przemieniał nasze serca, byśmy choć trochę przybliżyli się do tej wielkiej tajemnicy, jaką jest powstanie z martwych naszego Boga i Pana Jezusa Chrystusa.

foto: Piotr Zimnal

 

 

 Drukuj  Email

Komentarze  

0 #1 Halina Spychaj 2018-04-06 17:11
Chwala Panu za przepiekny debiut w wigilie paschalna ks.Marcina.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież