Każdy kapłan potrzebuje naszej modlitwy. Nie ma co do tego wątpliwości. Jedną z form modlitewnej pamięci o kapłanach są tzw. margaretki, które swój początek mają w Medjugorie. W naszej Parafii jest ich ponad 20.

Istotą Apostolatu MARGARETKA jest codzienna modlitwa za konkretnych kapłanów, jako odpowiedź na prośbę Maryi Królowej Pokoju. Ojcu Jozo Zovko, byłemu proboszczowi parafii w Medziugorju (Bośnia i Hercegowina), objawiła się Matka Boża i płakała przed nim z powodu kapłanów. Matka Boża bardzo pragnie, aby wszyscy wierni gorąco kochali swych kapłanów, gdyż każdy kapłan jest jak Mojżesz, aby prowadzić Kościół bezpieczną drogą do Ziemi Obiecanej, tj. nieba. Bez wiernych i roztropnych kapłanów Kościół nie wie dokąd iść, brakuje mu nadprzyrodzonych źródeł uświęcenia (słowa Bożego, Eucharystii, odpuszczenia grzechów, uzdrowienia, wyzwolenia spod władzy szatana), a wierni są jak latorośle oddzielone od winnego krzewu. 

Nazwa MARGARETKA pochodzi od imienia dziewczyny, która swoją chorobę przyjęła jako powołanie. W wieku 13 lat, (VIII 1951r.) zaraziła się chorobą Heine-Medina. Aż do śmierci, zmarła w Wielki Piątek w wieku 40 lat, była całkowicie sparaliżowana, mogła poruszać tylko głową. Pani Louise Ward, która znała osobiście Margaret O'Donnell, 1 sierpnia 1981r. w Kanadzie założyła Ruch Margaretek, którego inspiracją było życie i modlitwa Maragret, i dlatego nazwała go jej imieniem.

W centrum kwiatu wpisuje się imię i nazwisko kapłana, zaś na siedmiu listkach kwiatowych nazwiska siedmiu rodzin (lub imiona i nazwiska siedmiu konkretnych osób), które składają Bogu przyrzeczenie wieczystej modlitwy - każda rodzina (lub pojedyncza osoba) w jednym określonym dniu tygodnia za konkretnego kapłana. Dzięki temu każdego dnia kapłan otoczony jest modlitewnym wsparciem.

W naszej Parafii najwięcej bo ponad 20 margaretek założyła p. Maria Jelińska. Większość powstało 1 kwietnia 2010 roku w związku z ogłoszonym wtedy Rokiem Kapłańskim. Swoich modlitewnych wspomożycieli otrzymali wtedy m.in. ks. Tadeusz Kamiński, o. Andrzej Bawer, ks. Grzegorz Kopyś, ks. Artur Ciepielski, ks. Dawid Kuczek, ks. Paweł Łajca, ks. Tomasz Paśko, ks. Artur Pęksa, ks. Łukasz Gładki, ks. Piotr Warchoł, śp. ks. Lucjan Kaczor, ks. Dariusz Stopa, brat Artur Masłoń. Okazją do wręczenia margaretki były także imieniny bądź kapłańskie jubileusze. W takiej sytuacji otrzymali je m.in. ks. Stefan Wyporski, ks. Jan Rogowski, ks. Wojciech Koryto, ks. Daniel Bunia, ks. Krystian Kucharczyk, ks. Marcin Słodczyk, ks. Mirosław Wilk. 

Kilka margaretek zostało również założonych przez śp. Krystynę Piotrowską - członkinię Żywego Różańca.

Warto pamiętać o modlitwie w intencji kapłanów, jeśli nie taką formą modlitwy to inną, ale najważniejsze aby systematycznie o łaski dla kapłanów prosić. Każdy z nas dopiero na tym drugim świecie przekona się, jak wiele im zawdzięczał.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież