Jednym z zadań kapelanii więziennej jest towarzyszenie ludziom, którzy przebywają w izolacji więziennej. Na wiele sposobów duszpasterze głowią się i trudzą, by pomóc im w zrozumieniu nie tylko błędów, ale również prawdy o życiu, jego sensie i Bożym Miłosierdziu, które jest źródłem przemiany.

Zajęcia teatralne w Areszcie Śledczym w Krakowie-Podgórzu stały się po raz kolejny niecodziennym wyzwaniem dla wielu chętnych. 10-osobowa grupa we współpracy z Teatrem Groteska i Teatrem Bez Rzędów uczestniczy w próbach do spektaklu na kanwie prawdziwej historii, która miała miejsce 59 lat temu w paryskim więzieniu La Santé. Głównym bohaterem jest 27-letni Jacques Fesch skazany na karę śmierci za śmiertelne postrzelenie policjanta w napadzie na kantor. Przed wykonaniem wyroku w tym człowieku, który początkowo był ateistą, a dzisiaj jest kandydatem na ołtarze, zmieniło się tak wiele. Karę, którą przyjął, rozumiał jako zadośćuczynienie za grzechy swoje, rodziny i innych więźniów. Pozostawił po sobie dziennik więzienny zatytułowany „Za pięć godzin zobaczę Jezusa”, który pisał dla swojej sześcioletniej córki, chcąc go przekazać, jak twierdził – jako jedyne dobro pozostające po nim. To świadectwo jest potwierdzeniem, że nawet w rzeczywistości więziennej można poszukiwać Boga, odnajdywać Go i na „własnej skórze” doświadczać Bożego Miłosierdzia, co przemienia serca niewierzących.

Spektakl doskonale wpisuje się w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia i ma na celu pobudzenie widza do refleksji. Reżyser Lech Walicki czuwa nad każdym detalem, by zaskoczyć efektem artystycznym. W całym tym przedsięwzięciu chodzi jednak o coś więcej, bowiem ludzie, którzy praktycznie już kończą karę więzienia, mają jednak coś ważnego do zakomunikowania swoim bliskim, rodzinie i każdemu, kto zechce zobaczyć efekt tego, co zostało przygotowane za wysokim, kolczastym murem. Na uznanie zasługuje również praca nad scenografią, która została wykonana w całości na warsztatach więziennych. Dekoracja, stroje, odpowiednie światło z pewnością oddadzą klimat więzienny, w którym również można poszukiwać Bożego Miłosierdzia i odnajdywać je. Jak to było w przypadku Jacques’a Fescha – można zobaczyć w naszym spektaklu w trzech terminach. Zapraszamy.

  •  05.11.2016 – przedpremiera, Teatr Bez Rzędów, Kraków, ul. Krakowska 13, godz. 17:00
  •  06.11.2016 – Jubileusz Więźniów i Jubileusz Służby Więziennej, Aula św. Jana Pawła II obok Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, godz. 10:00
  •  12.11.2016 – Jubileusz Mężczyzn, aula w Centrum Wolontariatu przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, godz. 14:00

o. Andrzej Bawer OSST

Kapelan Aresztu Śledczego w Krakowie-Podgórzu

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież