Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 5 i 6 listopada w Krakowie można było zobaczyć spektakl pt. "Za pięć godzin zobaczę Jezusa", który przygotowany został przez osadzonych z Aresztu Śledczego w Krakowie-Podgórzu. Był to kolejny ze spektakli, w których role zagrali więźniowie. Inicjatorem takiej formy resocjalizacji jest pochodzący z naszej Parafii o. Andrzej Bawer OSST, który w tym Areszcie pełni rolę kapelana.

W spektaklu, który miał miejsce w niedzielę 6 listopada w Auli św. Jana Pawła II w Łagiewnikach uczestniczyła grupa naszych parafian oraz Proboszcz-emeryt ks. Prałat Tadeusz Kamiński. Zgodnie ze zrozumiałą prośbą w czasie spektaklu nie wykonywano zdjęć. Twórcom przedstawienia - aktorom, jak również wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania należą się wyrazy gratulacji i uznania za pełen profesjonalizm i poruszenie do głębi naszych emocji. Sztuka oparta była o o dziennik więzienny skazanego na karę śmierci za zabójstwo Jacquesa Fescha, który nawrócił się w czasie oczekiwania na wyrok, a dziś jest kandydatem na ołtarze. 

W tym dniu przypadł także doskonale wpisujący się w kończący się Rok Miłosierdzia Jubileusz Więźniów i Jubileusz Służby Więziennej. Z tej racji w przedstawieniu uczestniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Grzegorz Ryś. Na zakończenie spektaklu wypowiedział on do więźniów słowa, które choć początkowo wywołały uśmiech na twarzach zebranych, to jednak w rzeczywistości warte są przemyślenia. Powiedział on, że nie jest w niczym lepszy od więźniów. "Różnica jest tylko taka, że was nakryli, a mnie nie". Tłumacząc to zdanie stwierdził, że każdego dnia każdy z nas popełnia wiele grzechów, ale niektóre z nich stają się znane publicznie i takie często podlegają karze. Jednak te, które pozostają w ukryciu wcale nie zmniejszają naszej odpowiedzialności za zło, które popełniamy. Ten kończący się Rok Miłosierdzia jest dla nas dobrą okazją do zastanowienia się czy nasza postawa wobec więźniów jest postawą rzeczywiście chrześcijańską? Czy nie potępiamy ich w chwili, gdy Bóg wciąż daje im nową szansę i czy przypadkiem nie czujemy się od nich lepsi?

Wszystkich, którzy mają możliwość zachęcamy do obejrzenia tego spektaklu, który będzie wystawiony jeszcze w sobotę 12 listopada o godz. 14.00 w auli w Centrum Wolontariatu przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

foto: Piotr Zimnal

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież