Dwa autokary i bus z pielgrzymami z kilku parafii naszego dekanatu odjechały w sobotni poranek spod naszego kościoła do Krakowa-Łagiewnik na uroczystość Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Pana i Króla. Pielgrzymom towarzyszyli kapłani – ks. Jan Rogowski oraz ks. Szymon Wojciechowski z Parafii św. Joachima.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez media w uroczystości wzięło udział około stu tysięcy wiernych z całej Polski. W programie spotkania znalazły się m.in. nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego połączone z adoracją Krzyża oraz konferencja bpa Romana Pindla poświęcona właściwemu rozumieniu intronizacji Chrystusa. Centralnym momentem była Msza święta sprawowana pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza wraz z licznie zgromadzonymi w Bazylice biskupami i kapłanami. Homilię w jej trakcie wygłosił bp Andrzej Czaja, który mówił m.in, że „nie jest naszym zadaniem ogłaszać Chrystusa Królem, lecz uznać Jego panowanie i poddać się Jego Prawu, Jego woli i zbawczej władzy, zawierzyć i poświęcić Mu naszą Ojczyznę i cały Naród, nas samych i nasze rodziny.”

Wielokrotnie tego dnia podkreślano, że wydarzenie w którym uczestniczymy nie jest jakimś nadzwyczajnym aktem ogłoszenia Chrystusa Królem, gdyż On Nim jest bez naszego udziału. Tym co istotne było przyjęcie Jego władzy przede wszystkim w sercu każdego człowieka, a w ten sposób rozszerzanie na ziemi Jego Królestwa.

„Proklamacja Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana naprawdę zobowiązuje! Nie dopuśćmy do tego, by jedynym owocem podwójnego jubileuszu Miłosierdzia i Chrztu Polski był określony zapis w kronikach i annałach. Nie możemy dalej dryfować w tym kierunku, który oznacza oddalanie się od Boga! Zmiany nie dokona jednak sama proklamacja Jubileuszowego Aktu. Trzeba podjąć dzieło przemiany i uporządkowania życia po Bożemu, na miarę Jezusa i Jego Ewangelii.” Niech te słowa ks. bpa Czai staną się dla nas bodźcem do podejmowania każdego dnia na nowo trudu pracy nad sobą.

foto: Piotr Zimnal

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież