Już po raz 39 odbyło się Europejskie Spotkanie Młodych wspólnoty Taize. Tym razem miało ono miejsce w Rydze, przepięknej stolicy Łotwy. Spotkanie ma wymiar modlitwy i spotkania chrześcijan z całej Europy, aby prosić Boga o dar pokoju na całym świecie. Stąd pielgrzymka europejskich spotkań nazywana jest pielgrzymką zaufania przez ziemię. Jest to również czas modlitwy o jedność wszystkich chrześcijan. Do chóru modlących się dołączyła i w tym roku grupa młodzieży z naszej diecezji. Wraz z czterema kapłanami pielgrzymowaliśmy do Rygi, aby doświadczyć wspólnoty uczniów Jezusa, która swoją siłę pokłada w prostocie, wzajemnym dialogu i żarliwej modlitwie kontemplacyjnej.

Na miejscu w Rydze grupa została podzielona na kilka mniejszych. My tworząc 7 osobową wspólnotę zamieszkaliśmy w Ogre ok. 35 km od Rygi u rodziny polskiego pochodzenia. Panie Regna, Leonarda i Ewa przyjęły nas jak swoich i przez cały czas pobytu opiekowały się nami dbając o to, by nie brakowało nam jedzenia. W Ogre mieszkaliśmy na terenie jedynej w tym 26 tysięcznym mieście katolickiej parafii św. Meinarda, apostoła Łotwy. Naszym opiekunem i tłumaczem był łotewski ksiądz doskonale mówiący po polsku, ks. Andrea.  Parafia gościła u siebie 170 młodych ludzi z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Estonii, Włoch. Wśród nich byli katolicy, luteranie, zielonoświątkowcy i adwentyści.  Łączyło nas jedno - wiara w Jezusa Chrystusa Zbawiciela.

Całe spotkanie odbywało się w Rydze na dwóch wielkich halach Arena Riga i Kipsala. Łącznie na Łotwę przybyło 15 tysięcy chrześcijan z całej Europy z 4 tysięczną reprezentacją Polaków. 31 grudnia w Arena Riga odbyła się dla nich Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Rygi Zbigniewa Stankiewicza – Polaka z pochodzenia.

Dziękujemy Panu Bogu i ludziom za doświadczenie dialogu, modlitwy i prostoty, które mamy nadzieję wdrażać w nasze życie. Dziękujemy księdzu Andrea i naszym gospodarzom za życzliwość i wielką troskę o nasz pobyt w ich ojczyźnie.

Zapraszamy już dziś młodych ludzi, aby zaplanowali poświąteczny czas Bożego Narodzenia i wyruszyli w kolejny etap „pielgrzymki zaufania przez ziemię”, który odbędzie się Bazylei w Szwajcarii od 27 grudnia 2017 do 1 stycznia 2018 roku. 

Zapraszamy do fotorelacji z tych cudownych wydarzeń.

foto: ks. Jan Rogowski

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież