„Światłość w ciemności świeci” to tytuł Jasełek, jakie mogliśmy oglądać w naszej świątyni parafialnej w Niedzielę Chrztu Pańskiego, kończącego w kościele okres Bożego Narodzenia. W kończącym się Roku Życia Konsekrowanego mogliśmy na nowo stać się uczestnikami Nocy Betlejemskiej dzięki opowieści Św. Franciszka z Asyżu, zakonnika, prekursora szopek i jasełek, a rzecz działa się w XII wieku w Greccio. Rzeczywistość tę przybliżyły nam dzieci z klas Vb i IIc ze Szkoły Podstawowej nr 38 przygotowane przez katechetki: p. Dorotę Rola i s. Sawianę.

W pierwszym akcie jasełek akcja toczyła się w Greccio, gdzie św. Franciszek opowiedział historię Narodzenia Pańskiego owieczkom, które zdradziły Świętemu wiele szczegółów z czasów tamtej Nocy betlejemskiej. Franciszek przekazał ją współbraciom i postanowił przekazać ją wszystkim ludziom. Otrzymawszy błogosławieństwo papieża Honoriusza przystąpił do dzieła wystawienia misterium. O tym był drugi akt, gdzie mogliśmy być bezpośrednio świadkami narodzenia Syna Bożego w Betlejem.

Jak nasi młodzi aktorzy zaśpiewali nam w pastorałce, iż  „przybyli do Betlejem, aby znaleźć tu nadzieję” tak i my zachowajmy tajemnicę Bożego Narodzenia w sercach i  czerpmy z niej nadzieję pamiętając, że cud ten jest na wyciągniecie dłoni w Tajemnicy Eucharystii, gdzie Słowo–Bóg Ciałem się staje każdego dnia. Tylko wówczas, gdy będziemy napełnieni miłością możemy obwieszczać światu, ze Jezus jest Światłem i dzięki Niemu ciemność nas nie zagarnie, zwycięży Miłość-Bóg i radość, którą On przynosi. Miłość i radość z narodzenia Pana Jezusa to główne przesłanie śpiewanych pastorałek i tańca w wykonaniu dziewczynek z klasy IIc. Z sercem przepełnionym miłością i radością wyruszajmy i my do ludzi głosić im, jak św. Franciszek, pokój i dobro.

foto: Agnieszka Klimczyk-Kolanek

Komentarze  

0 #2 Jedna-Taka 2020-11-21 15:14
:-) Ciekawe...
Cytować
+1 #1 Piotr 2016-01-10 22:52
Jest to piękne, że tyle dobrego i ożywiającego dzieje się w naszej Parafii. Te jasełka są tego dowodem. Dziękujemy wszystkim występującym dzieciom i tym, którzy je do tych jasełek przygotowali. Lucyna i Piotr
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież