WITAMY! arrow AKTUALNOŚCI arrow Rekolekcje wielkopostne z zadaniami domowymi  
23.07.2014.
Rekolekcje wielkopostne z zadaniami domowymi Drukuj Poleć znajomemu
Autor: EK   
17.03.2013.

Rekolekcje wielkopostne z zadaniami domowymiZa nami piękny czas naszych wielkopostnych rekolekcji. W tym roku poprowadził je dla nas pochodzący z Sosnowca ks. Rafał Chajduga, który obecnie pracuje na Ukrainie. Śmiało można powiedzieć, że były to rekolekcje wyjątkowe, bo jeszcze nigdy w historii naszej Parafii nie opuszczaliśmy rekolekcyjnych spotkań z zadaniami domowymi w ręku.

Trudno jest podsumować pięć dni pełnych treści. Trudno, bo zapewne każdy z nas wyniósł z tego rekolekcyjnego czasu inne doświadczenia, mamy nadzieję - głównie doświadczenia Bożej przebaczającej miłości. W pierwszym dniu dorośli mogli na nowo powrócić do prawdy o tym, że Bóg nas kocha. Drugi dzień to nasz grzech i właściwe podejście do Sakramentu Pokuty. Trzeciego dnia rozważaliśmy zagadnienie walki ze swoimi słabościami i wypracowywanie cnót, czwartego wsłuchiwaliśmy się w refleksje na temat Eucharystii, a piąty dzień poświęcony był potrzebie dawania świadectwa naszej wiary.

W grupach przedpołudniowych czyli dziecięcych i młodzieżowych nie zabrakło obrazów, którymi łatwiej przemówić do dzieci.  Dzieci przeniosły się w czasy Apostołów i wysłuchały opowieści św. Jana oraz Marii Magdaleny. Było także obrazowe przedstawienie fragmentu Ewangelii o dwóch synach, których ojciec prosił o pomoc.  W poniedziałek ks. Rafał mówił o cnotach,  o konieczności pracy nad sobą, o posłuszeństwie, koleżeństwie i prawdomówności. Dzieci otrzymały kartki, na których w czasie wieczornej modlitwy mają zaznaczać czy  udało im się być posłusznymi, koleżeńskimi, prawdomównymi -jako zadanie na cały Wielki Post.  We wtorek poruszony został temat modlitwy, konieczności skupienia się, odsuwaniu rozproszeń, o postawach w czasie modlitwy. W środę był sakrament spowiedzi i rozważanie o konieczności odwrócenia się od zła, aby iść za Chrystusem.

Kontynuacją rekolekcyjnej nauki były „zadawane” każdego dnia zadania domowe. Zadanie te, jak się okazało są wyjątkowe, bo wymagają ich stałego „odrabiania” i tylko taka systematyczność może przełożyć się na realne owoce w naszym życiu duchowym.

Po raz kolejny okazało się, że to co najprostsze bywa czasem najistotniejsze. Nauki rekolekcyjne przypominały czasami te katechetyczne tematy, które dzieci poznają w szkole podstawowej. I dobrze, że takie były. Czasem bowiem rozbijamy się o górnolotne słowa, a brakuje nam solidnych fundamentów, które gdzieś po drodze wyleciały nam z pamięci i serca. Obecność na naukach była duża, ziarno zostało więc posiane obficie. Teraz od nas zależy, jaki będzie plon, na ile otworzyliśmy nasze serca na spotkanie z Żywym Słowem i czy będzie ono miało szansę w nas wzrastać.

Tobie Księże Rafale dziękujemy Ci za twój trud w posłudze głoszenia Słowa, ale także za zwrócenie nam uwagi, że rekolekcje to nie tylko te kilka godzin spotkania w kościele, ale przenoszenie usłyszanego Słowa w codzienne życie oraz post i modlitwa, które powinny być niezbędnym dodatkiem do tego czasu. Życzymy Ci wielu Bożych łask na każdy dzień pracy kapłańskiej i dalszego promieniowania radością wypływającą ze świadomości bycia ukochanym Bożym dzieckiem. Szczęść Boże!

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

foto: Marek Nackowski, Marek Tomalski, Piotr Zimnal

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside