W atmosferze słów „Młodość to stan ducha” 8 grudnia jako Ruch Światło-Życie rozpoczęliśmy nasz Rejonowy Dzień Wspólnoty w parafii św. Floriana w Sosnowcu dzięki gościnności ks. proboszcza Stefana Wyporskiego.

Najpierw poprosiliśmy Ducha Świętego, by napełnił nas swoją obecnością. Następnie została nam przekazana informacja z Diakonii Życia o możliwości podjęcia się modlitwy za dziecko poczęte nienarodzone, którego życie jest zagrożone.

Kolejnym punktem spotkania stała się konferencja wygłoszona przez ks. Łukasza Lisowskiego-moderatora Oazy młodzieżowej rejonu Sosnowiec.  Pierwsza myśl konferencji dotyczyła ukazania związku między sposobem funkcjonowania dwóch rodzin: tej naszej, ziemskiej zakorzenionej w miłości Boga i Jego przykazaniach oraz tej powstałej w wyniku spotkania Jezusa z Dwunastoma Apostołami, których sam wybrał i z którymi zbudował więź rodzinną. W jednej, jak i drugiej rodzinie można zauważyć proces rodzenia, wzrastania, uczenia, wychowywania. I w obu nadchodzi moment, kiedy „pisklęta muszą wylecieć z gniazda”. W obu przypadkach jest ktoś, kto czuwa i prowadzi na każdym etapie dorastania. W ziemskiej rodzinie tym kimś są przede wszystkim rodzice. W „apostolskiej” rodzinie tym Kimś jest sam Jezus-Nauczyciel i Przyjaciel, który nawet po osiągnięciu dorosłości przez Apostołów nie zostawia ich samych, lecz posyła swojego Ducha, by ich prowadził, umacniał i wspierał. Oczywiście dorosłych dzieci ziemskiej rodziny nie należy pozostawiać samym sobie, lecz dalej wspierać i pomagać szczególnie w trudnych chwilach.

Druga myśl skupiała swoją naszą uwagę już na samej rodzinie ziemskiej, w której dzieci potrzebują dobrego wzorca w byciu ojcem czy matką, by w wieku dorosłym   być dla swoich dzieci dobrym rodzicem.

Trzecia myśl dotyczyła procesu ciągłej przemiany w życiu duchowym poprzez odpowiedni dobór modlitwy w zależności od naszych potrzeb i wieku. Należy ją ciągle odkrywać na nowo, ponieważ my cały czas się przemieniamy, zmieniamy. Różaniec jest dość trudną modlitwą. Dla osób starszych, którym bardziej odpowiada statyczność i wyciszenie, modlitwa różańcowa stanie się dla nich źródłem odprężenia. Młodzi ludzie natomiast łatwiej odnajdą się w modlitwie  wypełnionej radosnym i dynamicznym śpiewie  czy tańcu. Bez względu na rodzaj modlitwy, w życiu duchowym ważne jest stawianie wobec siebie wymagań. Nie ma w nim miejsca na wahanie się. W wierze trzeba wykazać się zdecydowaniem: „Ja się z tym zmierzę! Ja chcę!”. Każdy z nas lubi wymagania. Bez nich żyjemy tylko na powierzchni. A bez zanurzenia się w głąb nie dojdziemy za daleko. Bóg stawia przed nami konkretne zadania, wymagania. 

Po konferencji odbyło się spotkanie w grupach damskich i męskich. Mogliśmy się zmierzyć z następującymi pytaniami:

  1. Jaki był nasz pierwszy zachwyt Jezusem i co miało na to wpływ?
  2. Które z ideałów udaje nam się z tych pierwszych chwil utrzymywać?
  3. Co utraciliśmy od tego pierwotnego zachwytu?
  4. a) drogą naturalną
  5. b) drogą zaniedbania
  6. Co sprawia, że opieramy się rutynie w życiu duchowym? Co robimy, żeby w nią nie wpaść?

W Godzinie Łaski, czyli o godz. 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy św., którą sprawował ks. Krzysztof Bendkowski - moderator Domowego Kościoła rejonu Sosnowiec wraz z ks. Łukaszem Lisowskim i wikariuszem parafii św. Floriana w Sosnowcu ks. Marcinem Słodczykiem. Ks. Krzysztof w kazaniu mówił wiele o tym, że Bóg wybiera najlepszy moment. Powołuje Maryję, gdy ta miała ok.12-14 lat. Powołuje starców: Mojżesza, Abrahama. Z tego wniosek, że na każdym etapie jesteśmy dla Boga potrzebni. Dla Niego wiek nie ma znaczenia. Ksiądz zalecał, żeby nie patrzeć na siebie, jak na osoby nieważne. Bóg ma plan dla każdego z nas. W Maryi złożył obietnicę, że w Niej Słowo Nieskończone stanie się Ciałem. Od Niej wymagał jednego: „fiat”- zrób, Boże wszystko, co obiecujesz.

W kazaniu było również nawiązanie do Sakramentu Małżeństwa. Bóg składa nam obietnicę, że jako małżonkowie będziemy ze sobą aż do śmierci. Po ludzku wydaje się to niemożliwe, ale nie dla Boga. On obiecuje i to wypełni. Nam pozostaje za Maryją powiedzieć: „Oto ja służebnica Pańska. Niech mi się stanie według Twego słowa”.

Przed błogosławieństwem chętne osoby mogły przystąpić do duchowej adopcji dziecka poczętego poprzez wypowiedzenie modlitwy włączającej je w to dzieło ratowania życia ludzkiego.


Podczas agapy  odbyła się już druga edycja konkursu muzycznego znanego pod nazwą "Sacrosong". Tym razem tematem była polska pieśń patriotyczna jako nawiązanie do obchodzonej niedawno setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zaprezentowało się pięciu wykonawców, którzy rozgrzali serca wszystkich słuchaczy śpiewając z przejęciem ku chwale naszej Ojczyzny. Zabrzmiały następujące utwory:
"My pierwsza brygada", "Biały krzyż", "Maszerują strzelcy", "Przybądź łaskawa ma" oraz "Dziś idę walczyć mamo".
Zwycięzcą ogłoszono wykonawcę ostatniego z wymienionych utworów - młodzież z OAZY przy parafii Zesłania Ducha Świętego w Sosnowcu, która ujęła publiczność swoją aranżacją na wiodący głos solowy z chórkami przy akompaniamencie skrzypiec na tle nadającego rytm podkładu muzycznego.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, a słuchaczom udzielił się patos właściwy przy tak ważnej dla Polaków rocznicy.

 

foto: Michał Fidler

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież