4 maja Parafia pw. św. Floriana Męczennika w Sosnowcu przeżywała swoje patronalne Święto. Główną Mszę odpustową o godz. 11.00 sprawował Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej ks. Biskup Grzegorz Kaszak. Przed rozpoczęciem Eucharystii pod figurą św. Floriana tradycyjne złożone zostały wieńce.

Ks. Proboszcz Prałat Stefan Wyporski przywitał wszystkich zgromadzonych - parlamentarzystów, przedstawicieli władz Miasta z Prezydentem na czele, strażaków w tym przedstawicieli Komendy Straży Pożarnej w Katowicach, Hutników, których reprezentowały Związki Zawodowe, liczne Poczty Sztandarowe, przybyłych Kapłanów wraz z poprzednim Proboszczem ks. Prałatem Tadeuszem Kamińskim, Siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, Sosnowiecką Orkiestrę Dęta, oraz przybyłych parafian.

W słowach homilii Ksiądz Biskup nawiązał do niedawnego pożaru katedry Notre Dame w Paryżu. Podkreślając wielką odpowiedzialność, jaką niesie ze sobą praca strażaków i wagę tego, jakim sprzętem dysponują zwrócił uwagę, że "nie można liczyć na własne siły, trzeba liczyć na pomoc z nieba." Taką "pomocą" jest niewątpliwie św. Florian, który patronuje strażakom i hutnikom, i do którego powinni oni często zwracać się w czasie niełatwej służby, którą podejmują.

Na zakończenie Mszy św. a przed procesją pan Tadeusz Sokołowski odczytał uroczysty "Akt zawierzenia Strażaków i Hutników św. Florianowi". Po skończonej Liturgii można było ucałować relikwie świętego Patrona.

Świętowanie odpustu parafialnego przeniosło się następnie do budynku katechetycznego oraz parafialnego ogrodu, gdzie wszyscy uczestnicy mogli zakosztować kiełbasek i kaszanek z grilla. Pogoda wbrew przewidywaniom nam dopisała a uroczystość zapadnie nam na długo w pamięci, bo jest już piękną tradycją i chlubą Parafii.

Dziękujemy Ks. Biskupowi i wszystkim przybyłym Gościom za uhonorowanie naszego święta, jakim jest odpust ku czci św. Floriana, naszego Patrona i orędownika. Niech zamieszczone niżej zdjęcia przekażą atmosferę i piękno uroczystości odpustowej.

foto: Piotr Zimnal

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Do Nowego Roku pozostało:

Najnowsze komentarze
 • Wioletta 26.02.2020 14:39
  Jak najbardziej jestem za poparciem inicjatywy postawienia krzyża na Górce Środulskiej , uważam ...

  Czytaj więcej...

   
 • Andrzej, Stanisław 26.02.2020 11:27
  W pełni popieram, inicjatywę postawienia krzyża na szczycie Górki Środulskiej. Zlokalizowany w tym ...

  Czytaj więcej...

Pogoda
Nieliczne chmury

2.36°C

Sosnowiec

Nieliczne chmury
Wilgotnosc: 73%
Czwartek 0.2°C / 3.74°C Snieg
Piatek -0.8°C / 1.2°C Snieg
Sobota -1.37°C / 5.45°C Pochmurno
Niedziela 3.19°C / 7.12°C Umiarkowany deszcz
Poniedzialek 1.73°C / 7.79°C Rozproszone chmury