4 maja Parafia pw. św. Floriana Męczennika w Sosnowcu przeżywała swoje patronalne Święto. Główną Mszę odpustową o godz. 11.00 sprawował Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej ks. Biskup Grzegorz Kaszak. Przed rozpoczęciem Eucharystii pod figurą św. Floriana tradycyjne złożone zostały wieńce.

Ks. Proboszcz Prałat Stefan Wyporski przywitał wszystkich zgromadzonych - parlamentarzystów, przedstawicieli władz Miasta z Prezydentem na czele, strażaków w tym przedstawicieli Komendy Straży Pożarnej w Katowicach, Hutników, których reprezentowały Związki Zawodowe, liczne Poczty Sztandarowe, przybyłych Kapłanów wraz z poprzednim Proboszczem ks. Prałatem Tadeuszem Kamińskim, Siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, Sosnowiecką Orkiestrę Dęta, oraz przybyłych parafian.

W słowach homilii Ksiądz Biskup nawiązał do niedawnego pożaru katedry Notre Dame w Paryżu. Podkreślając wielką odpowiedzialność, jaką niesie ze sobą praca strażaków i wagę tego, jakim sprzętem dysponują zwrócił uwagę, że "nie można liczyć na własne siły, trzeba liczyć na pomoc z nieba." Taką "pomocą" jest niewątpliwie św. Florian, który patronuje strażakom i hutnikom, i do którego powinni oni często zwracać się w czasie niełatwej służby, którą podejmują.

Na zakończenie Mszy św. a przed procesją pan Tadeusz Sokołowski odczytał uroczysty "Akt zawierzenia Strażaków i Hutników św. Florianowi". Po skończonej Liturgii można było ucałować relikwie świętego Patrona.

Świętowanie odpustu parafialnego przeniosło się następnie do budynku katechetycznego oraz parafialnego ogrodu, gdzie wszyscy uczestnicy mogli zakosztować kiełbasek i kaszanek z grilla. Pogoda wbrew przewidywaniom nam dopisała a uroczystość zapadnie nam na długo w pamięci, bo jest już piękną tradycją i chlubą Parafii.

Dziękujemy Ks. Biskupowi i wszystkim przybyłym Gościom za uhonorowanie naszego święta, jakim jest odpust ku czci św. Floriana, naszego Patrona i orędownika. Niech zamieszczone niżej zdjęcia przekażą atmosferę i piękno uroczystości odpustowej.

foto: Piotr Zimnal

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Do Nowego Roku pozostało:

Najnowsze komentarze
 • Piotr ZIMNAL 28.06.2019 12:34
  Dziękuję Autorce za tekst, który de vacto jest bardzo dobrym kazaniem! Piotr

  Czytaj więcej...

   
 • Maria 14.05.2019 07:43
  Ks. Marcinie.. jeszcze brzmią nam w uszach słowa niedzielnego kazania (12.05.2019r. godz. 9:00).

  Czytaj więcej...

Pogoda
Bezchmurnie

22.03°C

Sosnowiec

Bezchmurnie
Wilgotnosc: 37%
Czwartek 11.55°C / 22.15°C Deszczyk
Piatek 14.18°C / 25.32°C Pochmurno
Sobota 16.05°C / 28.69°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR
Niedziela 18.66°C / 29.42°C Pochmurno
Poniedzialek 16°C / 23.68°C Umiarkowany deszcz