W ostatnim czasie więcej prac wykonywanych jest w dolnym kościele, którego stan po długim kontakcie z wodą wyglądał fatalnie. Kolejne zdjęcia obrazują jak pomieszczenia te prezentują się aktualnie.

Zacznijmy jednak od zakrystii, bo tam obok dużej szafy rozdzielczej została zamontowana druga mniejsza, która obsługiwać będzie system nagłośnienia i wyświetlania tekstu na ekranach. 

Na kolejnych dwóch zdjęciach widać wykonane na nowo schody w miejscu, gdzie z zakrystii schodzi się do dolnego kościoła. Wykonane są z tego samego materiału co posadzka w kościele (podobnie jak schody na zewnątrz, o których za chwilę). Poprzednie schody uległy zniszczeniu w czasie pożaru i poruszanie się po nich było niebezpieczne.

Następne zdjęcie pokazuje wyremontowaną łazienkę w dolnym kościele. Położono m.in. płytki na dwóch ścianach, gdzie ich nie było.

Kolejne zdjęcia obrazują korytarz w dolnej części kościoła. Widzimy, że zabezpieczone zostały rogi ścian, a także że zamontowane znaki - droga ewakuacyjna - dobrze spełniają swoją funkcję.

Później jest kilka zdjęć z różnych pomieszczeń w tej części kościoła. Widać, że wszystkie one mają odnowione (bądź wykonane na nowo) ściany, sufity i posadzki. Zamontowane zostało oświetlenie (dzięki czemu w końcu można pokazać efekty tych prac). Pozornie może wydawać się, że przynajmniej w niektórych miejscach panuje bałagan, ale to mylne spostrzeżenie. W rzeczywistości pożar, a w zasadzie to co po nim zostało, wymusiło przejrzenie nagromadzonych przez lata rzeczy (jak to i w naszych domach bywa), wyrzucenie tego co zostało zniszczone albo co jest niepotrzebne i pozostawienie tego, co może się jeszcze przydać, a co w niedalekiej przyszłości zostanie starannie poukładane na zamontowanych półkach i w szafach. Z niektórych ścian wiszą jeszcze różne kable, ale wszystkie one mają konkretne przeznaczenie związane np. z monitoringiem.

Następne zdjęcie przedstawia wygląd klatki schodowej, którą z dolnego kościoła można się dostać na chór. Jak widać ściany także zostały wyremontowane i zamontowano tam odpowiednie oświetlenie.

Ostatnie zdjęcia pokazują kilka ujęć z zewnątrz. Widzimy, że trwa montaż nowych drzwi wejściowych do dolnej części kościoła. Trwają prace związane z uszczelnieniem sufitów i ścian, z których niektóre wkrótce zostaną ocieplone. Wykonane zostały także boczne schody do kościoła z obu stron (wkrótce zostaną zamontowane barierki).

Przy okazji oglądania postępu prac z ust księdza Proboszcza wiele razy padało - jeszcze tu robili to i tamto, ale na zdjęciu nie będzie wiadomo o co chodzi. Jest bowiem całe mnóstwo "niewidocznych" a koniecznych rzeczy, których wykonanie jest bardzo czasochłonne, ale nakład prac z nimi związany zwyczajnie nie rzuca się w oczy. Przykładem może być kilkudniowe czyszczenie posadzki w salce dolnego kościoła, na którą patrząc trudno się domyślić, że aż tak długo musiało to zająć. Zatem wszystkim niecierpliwie pytającym - kiedy wejdziemy do kościoła możemy powiedzieć, że to już naprawdę niedługo, ale parę spraw jeszcze trzeba dokończyć.

foto: Ewa Klimczyk

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież