Od 15-tu lat nasza parafia prowadzi w szkołach akcję „Obiad dla dziecka”. Od początku jej istnienia skorzystało z niej ponad 200 dzieci. Wielkie podziękowanie składam na ręce wszystkich, którzy się do tego przyczynili, ale jednocześnie zwracam się z prośbą o finansowe wsparcie, które umożliwi dalszą kontynuację tej pomocy.

Wszyscy odczuwamy finansowe skutki ostatnich wydarzeń związanych z wojną, inflacją, wielkimi wzrostami cen. Osoby, które już wcześniej trudno "wiązały koniec z końcem" odczuwają to jeszcze mocniej. I mimo wielu programów pomocowych i wsparcia socjalnego oferowanego przez MOPS są rodziny, które nie są w stanie udźwignąć sfinansowania szkolnego obiadu swojego dziecka. Najczęściej dzieje się tak w rodzinach, gdzie albo dorosły albo właśnie samo dziecko dotknięte jest jakąś chorobą czy niepełnosprawnością i to wydatki na leki czy rehabilitację stanowią priorytet, z którego nie można zrezygnować.

W Szkole Podstawowej nr 38 uczy się wiele dzieci, które są właśnie w takiej sytuacji, co jest potwierdzone we współpracy ze szkolnym pedagogiem, wychowawcami i intendentem. Część z tych dzieci już od tygodnia korzysta z finansowanych przez nas obiadów, ale są też takie dzieci, które czekają, aż znajdą się dla nich pieniądze.  

Nie jest łatwo prosić drugiego człowieka o materialne wsparcie. Zwykle wiąże się to z wieloma negatywnymi komentarzami, a czasem nawet obelgami. Najprościej jest nam ocenić kogoś innego, przykleić mu taką czy inną łatkę, oskarżyć o nieróbstwo itp. Ale ile z tych ocen jest sprawiedliwych? Powiedzmy szczerze – ubóstwo ma różne oblicza i różne powody, ale nigdy, absolutnie nigdy nie jest winą dziecka to, w jakiej sytuacji się znajduje. Poprzez akcję, którą prowadzimy chcemy pomóc dzieciom. Chcemy dać im szansę nie tylko na ciepły posiłek w ciągu dnia, ale także na lepszą edukację, bo trudno myśleć o nauce, gdy jest się po prostu głodnym.

Od początku akcja ta polega na tym, że ktoś deklaruje, iż przez 10 kolejnych miesięcy będzie przekazywał określoną przez siebie kwotę na ten cel. W tym roku wartość jednego obiadu wynosi 5 zł, a średnia miesięczna kwota wyliczona na tej podstawie to 93 zł dla sfinansowania posiłku jednego dziecka. Te dane są informacyjne, bo to do darczyńcy należy decyzja ile on sam może i zechce przekazywać. Dzięki deklaracjom na początku roku szkolnego można przeliczyć dla ilu dzieci pomoc będzie możliwa, a jest to o tyle ważne żeby nie musieć komuś w trakcie roku szkolnego powiedzieć, że pieniądze dla niego właśnie się skończyły.

Bardzo serdecznie zachęcam do wsparcia tej inicjatywy, a wszystkie osoby zainteresowane proszę o kontakt pod numerem telefonu 507-784-858 lub adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież