Parafia św. Floriana przeżywała w niedzielę 23 lutego piękną uroczystość. Do naszej parafii zawitał "Ruch Światło-Życie" (RŚŻ) Diecezji Sosnowieckiej, aby u nas modlić się o beatyfikację założyciela tego Ruchu - Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Mszę św. w tej intencji o godz. 18.00 sprawował Ks. Bp Ordynariusz Grzegorz Kaszak. Homilię wygłosił ks. Andrzej Nackowski – Moderator RŚŻ Diecezji Sosnowieckiej.

Ksiądz Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku, zmarł w niemieckim Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Jego ciało spoczywa w Krościenku nad Dunajcem. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995 roku. Ks. Franciszek Blachnicki był bezkompromisowym człowiekiem Ewangelii, Bożym prorokiem XX wieku, który swoją myślą i działaniem wybiegał daleko przed epokę, w której przyszło mu żyć. Zasłynął przede wszystkim jako twórca ruchu oazowego. Dziś Oaza to nie tylko młodzież, to ludzie wszystkich stanów i w każdym wieku z kilkunastu krajów na całym świecie.

Na dwie godziny przed Mszą świętą w naszej odnowionej salce w budynku katechetycznym odbyło się bardzo interesujące spotkanie członków „Ruchu Domowego Kościoła” (RDK) działającego w ramach RŚŻ. Było to podsumowanie działalności i aktywności RDK opartego głównie na świadectwach Diecezjalnych Par Animatorskich. Temu spotkaniu towarzyszył Diecezjalny Moderator DK – Ks. Dawid Kuczek, oraz ks. Zenon Pikuła.

Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że również w naszej Parafii i w naszym Dekanacie św. Jadwigi Śląskiej a także w innych dekanatach Sosnowca działało przez kilkanaście lat ponad dziesięć Kręgów RDK w czasie, kiedy byliśmy jeszcze jako Sosnowiec objęci organizacyjnie Diecezją Częstochowską. Ten ruch wniósł w nasze małżeństwa i nasze rodziny wiele dobrego, przede wszystkim zaś pogłębienie wiary i umocnienie więzi tak małżeńskich, jak i rodzinnych. Uczestniczenie całymi pełnymi rodzinami w 15-stodniowych rekolekcjach oazowych, modlitewno-formacyjne cykliczne spotkania Kręgów Rodzin pozostawiło trwały Boży ślad w nas samych i w naszych rodzinach, a w naszych domach zagościła na trwale modlitwa małżeńska i rodzinna, oraz częste uczestniczenie w Eucharystii. Bogu niech będą dzięki za RŚŻ, który nas duchowo uformował, pomógł religijnie wychować nasze dzieci, wniósł w nasze życie pokój, miłość i radość.

foto: Piotr Zimnal

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież