W sobotę 17 czerwca odbyła się XXXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ do Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach pod hasłem „Pielęgnujcie kult Najświętszego Serca Pana Jezusa”.

Licznie zgromadzonych pielgrzymów przywitał dyrektor Straży Honorowej NSPJ ks. Krzysztof Zimończyk oraz kustosz Centrum Jana Pawła II ks. Tomasz Szopa. Opowiedział on historię budowy na „Białym Morzu” Centrum Jana Pawła II i wyjaśnił dlaczego właśnie w tym miejscu ono powstało. Otóż jest to teren po byłych zakładach, w których podczas okupacji pracował Karol Wojtyła. Miejsce to jest więc nie tylko upamiętnieniem polskiego papieża, ale również autentycznym spotkaniem z Jego osobą i nauczaniem.

Po odśpiewaniu Godzinek o Sercu Pana Jezusa wysłuchaliśmy referatu ks. dra Damiana Płatka SCJ, który nawiązał do wizyty papieża Jana Pawła II w Stadnikach w Wyższym Seminarium Księży Sercanów w dniach 4 i 11 czerwca 1978 roku. Ojciec święty podkreślał wtedy rolę Sercanów w szerzeniu Kultu Serca Jezusowego, którzy wtedy obchodzili 50-lecie obecności w Polsce.

Głównym punktem sobotniej pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył biskup Stanisław Salaterski wraz z przybyłymi kapłanami z różnych ośrodków w Polsce. Na zakończenie Eucharystii duża grupa nowych członków została przyjęta w szeregi Straży Honorowej.

Po krótkiej przerwie z placu przed Sanktuarium Jana Pawła II wyruszyliśmy z procesją różańcową do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a następnie przy ołtarzu polowym miało miejsce błogosławieństwo oraz rozesłanie. Ks. dyrektor Krzysztof Zimończyk oraz dyrektor Siostra Bernadeta Wysocka pożegnali pielgrzymów życząc szczęśliwej i bezpiecznej drogi powrotnej.

foto: Krystyna Bednarz

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież