Z inicjatywy pani Wioletty Strączek, głównej zelatorki Róż Różańcowych odbyła się dwudniowa pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie w dniach 28-29 maja. Opiekę duchową nad pielgrzymką sprawował ks. proboszcz Andrzej Mróz.

Program pielgrzymki był bardzo bogaty, zwłaszcza w pierwszym dniu. Zostaliśmy zakwaterowani w Domu Jana Pawła II w dobrze wyposażonych pokojach i z dużą stołówką, w której spożywaliśmy smaczne całodniowe posiłki.

Sanktuarium to cały kompleks budynków i budowli powstały z inicjatywy śp. Księdza Czesława Wali w latach osiemdziesiątych XX wieku, na pograniczu wsi Godów i Kałków. Składają się na niego:

1) Świątynia Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, która została wzniesiona w latach 1983–1984.

2) Dom pielgrzyma Jana Pawła II.

3) Golgota - wysoka na 33 metry budowla, w której usytuowane są kaplice upamiętniające martyrologię narodu polskiego.

4) Grota Lurdzka, którą poświęcono 14 sierpnia 1999 roku.

5) Droga krzyżowa z wielkimi figurami przedstawiającymi postacie biorące w niej udział.

6) Pomnik katastrofy smoleńskiej, na który składa się sylwetka z żelbetu wzorowana na Tu-154M.

7) Ośrodek „EREM” nazywany Górą Miłosierdzia.

8) Mini zoo.

Całość budynków i budowli Sanktuarium jest rozlokowana na kilkunastu hektarach powierzchni i doskonale wpisuje się w otoczenie, które jednoznacznie charakteryzuje je religijnie i patriotycznie. W pełni skorzystaliśmy z zaoferowanych przez Sanktuarium ośrodków, które wprawiały nas w zachwyt i podziw dla ich twórców. Wiele się modliliśmy. Szczególne wrażenie zrobiła na nas odbyta Droga Krzyżowa.

Każda pielgrzymka, także ta umacnia nas w wierze i we wspólnocie. Bardzo dziękujemy bez wyjątku wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, aby ta pielgrzymka mogła się odbyć. Pogoda nam pięknie dopisała. Wróciliśmy do domów bardzo zadowoleni. Bogu niech będą dzięki.

foto: Agnieszka Sidełko, Piotr Zimnal

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież