Pożar kościoła, 21 czerwca 2023

Zastęp Rycerzy Świętego Michała Archanioła istnieje w naszej parafii od 29 września 2014 roku, jako owoc silnego, duchowego natchnienia po peregrynacji Figury Świętego Michała Archanioła z Monte Gargano we Włoszech.

W tym roku będziemy obchodzić piękny jubileusz 10-lecia i jesteśmy jedyną taką wspólnotą w całej diecezji sosnowieckiej. Warto dodać, że nasza Parafia została erygowana dekretem Biskupa Stefana Bareły, opatrznościowo, właśnie w dzień Świętego Michała Archanioła, 29 września 1982 roku. Ciekawe jest też to, że z kronik parafialnych wynika, że Prezydent Miasta Sosnowca, Edward Włodarczyk, nieco wcześniej, bo 29 września 1981 roku zezwolił na kupno baraku na cele katechetyczne. Także, jak widać, ta data 29 września jest znamienna. Wydaje się, że od samego początku kult Świętego Michała Archanioła był historycznie, jakby uprzedzająco wpisany w dzieje i losy naszej parafii i jakby dany na przyszłość, jako ważne zadanie do wykonania.

Należymy i jesteśmy częścią ruchu apostolskiego zwanego Rycerstwem Świętego Michała Archanioła, działającego w Polsce od 15 sierpnia 1994 roku, posiadającego aprobatę Watykańskiej Kongregacji dla Doktryny Wiary i zrzeszającego, jak podkreśla ks. Marian Polak CSMA, Michalita, pierwszy Animator Generalny Rycerstwa, setki osób świeckich do walki ze złymi duchami z zadaniem wynagradzania Bogu za grzechy ludzkości, wypraszania nawrócenia grzeszników oraz codziennego odmawiania prostego egzorcyzmu papieża Leona XIII, celem odpędzania złych duchów od siebie, Kościoła i całego świata, a zwłaszcza od kuszonych i zniewolonych przez szatana. Jako Rycerze służymy Bogu Najwyższemu codzienną modlitwą i postem lub dobrymi uczynkami. Specyficznym charyzmatem Rycerstwa jest głoszenie zwycięstwa Chrystusa nad szatanem i mocami zła, które dążą do zniszczenia człowieka.

Patronem Rycerstwa jest Święty Michał Archanioł. Ten ruch apostolski jest kierowany przez Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła i posiada Statut zatwierdzony przez Przełożonego Generalnego Michalitów. Animatorem Generalnym Rycerstwa jest Michalita, ksiądz Piotr Prusakiewicz. Pierwszym Opiekunem naszego lokalnego, parafialnego Zastępu Rycerskiego był śp. ks. proboszcz Stefan Wyporski, a jego kolejnymi następcami ks. Andrzej Nackowski i obecnie ks. Adam Nackowski. Pierwszą animatorką Zastępu była Grażyna Stanek - Czerny, a obecnie jest nim od grudnia 2018 roku Przemysław Ponczek. Zastęp składa się z kilku Rycerzy Świętego Michała Archanioła, w tym w większości Rycerek, którzy co roku, 29 września, składają podczas Mszy Świętej uroczyste odnowienie przyrzeczeń rycerskich. Spotykamy się regularnie w celach formacyjnych w salce katechetycznej, zazwyczaj w czwarty czwartek każdego miesiąca. Odmawiamy na początku spotkania dziesiątek różańca świętego, a następnie specjalne modlitwy rycerskie, określone Statutem, czytamy niekiedy duchową lekturę (np. "Jan Paweł II. Anioły") i rozmawiamy na bieżące tematy, dzielimy się świadectwem wiary, odmawiamy przyrzeczenia rycerskie. Po każdej Mszy Świętej bardzo dbamy o to, aby w kościele była odmawiana modlitwa - egzorcyzm papieża Leona XIII, "Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce…". Bierzemy aktywny udział w życiu parafii. W każdy piątek mamy obowiązek uczestniczenia w sposób pełny we Mszy Świętej, łącząc swoje trudy, cierpienia i przeciwności z cierpieniami i śmiercią Jezusa Chrystusa, wynagradzając sprawiedliwości Bożej za grzechy swoje i grzeszników oraz wypraszając im nawrócenie się, za rodziny, małżeństwa, dzieci i młodzież, a w domu, prywatnie, modlimy się specjalnymi zaakceptowanymi przez władze zakonne, modlitwami rycerskimi za Kościół, Ojczyznę i ludzi całego świata o uwolnienie od mocy złych duchów. Zawsze, co roku, odmawiamy 9 - dniową nowennę do Świętego Michała Archanioła, która kończy się Mszą Świętą, 29 września, odprawianą w wielkie święto Trzech Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Prowadzimy Drogę Krzyżową, uczestniczymy w Triduum Paschalnym, adorujemy Eucharystycznego Pana Jezusa w Wielki Piątek, bierzemy udział w Adoracji Eucharystycznej, propagujemy czasopismo anielskie "Któż jak Bóg", a w ostatnim czasie budowaliśmy wraz z ks. Adamem Nackowskim ołtarz na Boże Ciało.

Co roku odbywa się w Miejscu Piastowym k. Krosna zjazd Animatorów Rycerzy Świętego Michała Archanioła z całej Polski, to znaczy z ponad siedemdziesięciu Zastępów. Najbliższy nam terytorialnie Zastęp mieści się w Zawierciu, w archidiecezji częstochowskiej i w Tychach (archidiecezja katowicka). Każdego roku, w lipcu, odbywa się Pielgrzymka Ogólnopolska ze Świętym Michałem Archaniołem na Jasnej Górze w Częstochowie.

Zapraszamy chętnych, czcicieli Świętego Michała Archanioła na spotkania rycerskie. Aby zostać Rycerzem należy najpierw przejść okres próby trwający minimum od trzech do dwunastu miesięcy, celem dokładnego przyjrzenia się kandydatowi. Przed podjęciem okresu próby, kandydat wcześniej przychodzi na spotkania rycerskie i zapoznaje się z celami i istotą działania Rycerstwa, Rycerzami i się z nimi modli, pogłębia relację ze Świętym Michałem Archaniołem. Następnie, po czasie uznanym przez animatora za stosowny, widząc dojrzałość i wstępną gotowość danej osoby do wstąpienia do Rycerstwa, kandydat za zgodą animatora wypełnia kwestionariusz, który zostaje wysłany do Centrali Rycerstwa, a ta wyznacza datę rozpoczęcia ww. próby. Zgodnie ze Statutem nie przyjmuje się do Rycerstwa osób niezrównoważonych, chorych psychicznie i tych, którzy nie chcą zrezygnować z różnych nałogów i zniewoleń. W czasie swojej próby kandydat ma obowiązek uczestniczyć w zebraniach miesięcznych Zastępu Rycerzy i prenumerować dwumiesięcznik "Któż jak Bóg". Ten, kto nie chce lub nie może być Rycerzem może przychodzić na spotkania i w nich uczestniczyć, jako sympatyk lub czciciel Świętego Michała Archanioła, łącząc się z Rycerzami w modlitwie i prosząc ich o potrzebne mu wsparcie. Każdy natomiast pod pewnymi warunkami może przyjąć i nosić Szkaplerz Świętego Michała Archanioła, którego przyjęcie odbywa się poprzez specjalny obrzęd liturgiczny nałożenia szkaplerza, dokonywany przez kapłana wyznaczonego przez Centralę Rycerstwa. Z noszeniem szkaplerza związany jest obowiązek codziennego odmawiania modlitwy - egzorcyzmu do Świętego Michała Archanioła i pogłębianie nabożeństwa do Niego, a tym samym do Boga Najwyższego. Poprzez Szkaplerz korzysta z wielkiej ochrony i opieki ze strony Tego Wielkiego Archanioła. Któż jak Bóg !!!

foto: Ewa Klimczyk

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze
 • Piotr 27.11.2023 23:10
  W pełni zgadzamy się i popieramy treść zamieszczonego wyżej tekstu pani Ewy Klimczyk, z którym się ...

  Czytaj więcej...

   
 • Adam 09.07.2023 16:15
  Czy przyczyną porzaru była instalacji fotowoltaiczna? Odpowiedź jest ważna ku przestrodze.

  Czytaj więcej...

Pogoda
Pochmurno

31.31°C

Sosnowiec

Pochmurno
Wilgotnosc: 55%
Wtorek 18.59°C / 27.01°C Umiarkowany deszcz
Sroda 17.81°C / 24.14°C Umiarkowany deszcz
Czwartek 14.79°C / 23.89°C Deszczyk
Piatek 14.4°C / 25.16°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR
Sobota 16.46°C / 29.23°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR